Karin Kaldma välispraktikal Belgias
Karin on Tallinna Teeninduskooli 2020. aasta pagar-kondiitri eriala vilistlane, kes Erasmus + programmiga välismaal kogemusi saanud juba kahel korral. Esimest korda käis Karin väikese rühmaga koolist Taanis Roskilde linnas õppimas ning nüüd peale kooli lõpetamist oli pool aastat Belgias Antwerpenis praktikal väga ägedas DelRey šokolaadikojas.
Algul mõtlesin pikalt, et kas soovin ikka olla praktikal nii pikka aega, sest enamasti valitakse kolme kuu pikkused praktikad. Lõpuks otsustasin, et kaotada pole mul midagi ja võimalusi tuleb kasutada. Enne minekut pabistasin, et mis mind seal ees ootab ning kuidas kõik sujub. Kuid juba lennujaama teel olles kõik minu mured kadusid ning ma teadsin, et kõik läheb hästi ja ilma muredeta. Kohale jõudes tuli mulle lennujaama vastu Master Talenti organisatsiooni esindaja, kes viis mind minu töökohta ja näitas mulle kus ma hakkan elama. Juba Belgiasse jõudes oli mul suur naeratus näol ja rõõmus meel, et ma ikkagi võtsin julguse kokku ja tulin.
Esimesel praktikapäeval ma tutvusin töökoha ja meeskonnaga. Mulle näidati ette kus mis asub, millist tööd nad teevad ja kõik töö organiseerimise detailid seletati lahti. Algul kartsin, et minu inglise keele oskus pole piisavalt hea sellise koha jaoks ja olin väga vaikne. Mitu nädalat hiljem hakkasin juba kõikidega rohkem rääkima ning suhtlema nii töö asjus kui ka muudel teemadel. Töötajad ka ütlesid, et algul olin nii vaikne aga veidi hiljem rääkisin ma juba rohkem ja palju paremini. Eks nii ongi, kui satud teise keskkonda, siis on vaja veidi aega selleks, et kõigega harjuda. Töö sujus väga hästi, minu jaoks oli kõik nii uus ja huvitav. Alguses pealt vaadata ja ise hiljem järgi teha oli väga äge.
Esimese poole praktikast veetsin šokolaadi osakonnas, kus valmistati erinevaid komme, kaunistusi ja šokolaaditahvleid.
Teise poole praktikast olin aga kondiitri osakonnas, kus valmistati modernseid kooke ja desserte.
Vahepeal käisin aitamas ka küpsiste osakonnas. Seal veetsin piisavalt aega, et kõik selgeks saada ja hiljem ise kõike järgi teha.
Mul oli hea võimalus vaadata ning järele proovida uusi nippe kondiitritöös. Praktikale minnes ma polnud nii kursis peene šokolaadi tööga – näiteks kuidas teha erinevaid šokolaadist kaunistusi. Koolist sain küll põhilised teadmised, aga seal olles minu teadmised ja oskused kasvasid märgatavalt. Nüüd oskan ka ise kodus valmistada samasuguseid šokolaadist kaunistusi, mida seal tehti. Sain selgeks mõned temperatuuri nipid mida saab kasutada kaunistuste tegemisel ja tutvusin seal ka uue tehnikaga mida pole varem isegi näinud. Väga huvitav oli jälgida pealt šokolaadi toodete valmistamise protsessi (see justkui rahustas ning võlus ära).
Moussee-kooke tegime koolis läbi vaid mõne ja sellega oligi kõik. Siin aga sain neid valmistada palju rohkem, sain teada ka nende valmistamise meetodid ja selgus, et neid on päris mitu.
Seal olles õpetati mulle kuidas panna erinevaid maitseid kokku, mis annaksid kokkuvõttes ka hea maitse. Kõik õpetused toimusid samal ajal kui arendati välja uusi tooteid. Sain ka kõiki katsetusi maitsta ning oma sõna sekka öelda. Sellega kaasnes väga palju detaile, mida kahjuks kõike ei suutnud meelde jätta, aga nüüd tagasi kodus olles olen läbi proovinud mõningaid uusi maitsekooslusi ning avastasin enda jaoks hoopis midagi uut. Enda jaoks sain ma kogu praktika vältel palju tagasisidet ning erinevaid nö. nippe mida saan nüüd oma töös kasutada. Nende hulgas ka glasuurimise meetodid, temperatuurid ja ka kookide väljapanek alustele, et kõik oleks ilus ja korrektne.
DelRey meeskond oli alati abivalmis ja kui ma millestki aru ei saanud, siis seletati kõike nii kaua kuni see jäi mulle meelde. Tööl oli alati positiivne meeleolu ja ma kordagi ei mõelnud sellele, et päev võiks kiiremini lõppeda. Just vastupidi! Päevad lõppesid liiga kiiresti ning oleks tahtnud olla seal kauem. Minu tööpäevad algasid enamasti kell 7:00 ning lõppesid kella 14:00 – 15:00 paiku. Pühade ajal töötasime ka kauem.
Vabal ajal reisisin võimaluste korral teistesse Belgia linnadesse. Käisin tutvumas Oostende, Genti, Brusseli, Brugge, Mechelen ja Liege linnaga. Kõik linnad olid omamoodi vaatamisväärsused ning väga huvitav oli vaadata kuidas kulgeb elu teistes linnades. Kõige rohkem meeldis Belgia linnadest mulle Brugge, kuna see on väike armas linnake, kus linna läbivad mõned kanalid ning see meenutab natuke Veneetsiat. Brugge linnas olles tekkis tunne, et just siin on see koht kus sooviksin tulevikus elada. Reisimine erinevates linnades tekitas minus väga palju häid emotsioone, mida ma nüüd ei unustagi kunagi ära. Praktika alguses jõudsin ära käia ka Pariisis.
Käisin ka erinevates kohvikutes, et vaadata kus kandis mida valmistatakse ja maitsta kõike head ka ise. Vahepeal ikka tekkis ka koduigatsus aga see on ka arusaadav, sest kuus kuud on ikkagi pikk aeg, õnneks on uute tehnoloogiatega väga lihtne kõigiga kontakti hoida ning suhelda ka teises riigis olles. Kahjuks sattusin praktikale mitte just kõige paremal ajal, kui pooled restoranid ja meelelahutuskohad olid kinni ning väga polnud kuhugi minna. Õnneks minu praktikakoht jäi aga avatuks ning tööd oli alati palju, nii, et igavlemiseks polnud aega. Praktikal olles sain juurde väga palju oskusi ning teadmisi mida soovisin saada enne praktikale minekut, mis on väga suur pluss selle praktika juures. Lisaks arenes ka inglise keele oskus, mis teeb ainult rõõmu.
Kokkuvõtteks ma olen väga õnnelik ja tänulik sellise võimaluse eest, et sain praktikale just sellesse kohta ja nii pikaks ajaks, sest sealne tööelu ja meeskond on saanud mulle nagu teiseks pereks, kellega sai kõigest rääkida ja toredasti aega veeta. Lühema aja jooksul ma poleks arvatavasti nii palju juurde õppinud nagu selle kuue kuu jooksul, sest neid asju on lihtsalt meeletult palju mida seal valmistatakse. Kõik oli hästi organiseeritud, mis tegi asjad veelgi lihtsamaks ja igalt poolt oli tunda toetust, mis on väga tähtis. See kogemus on unustamatu ja soovitan seda kogeda kõigil.