Kiri küüditatule
Eesti Mälu Instituut ja Postimees korraldasid sel aastal konkursi “Kiri küüditatule”, mille eesmärk oli kirjutada minevikku – Nõukogude võimu poolt Siberisse küüditatud sugulasele või kaasmaalasele. Märtsis 1949 küüditas Nõukogude okupatsioonivõim Eestist üle 20 000 inimese, nende seas nii maa- kui linnainimesi, nii vanu kui noori. Süütud inimesed tembeldati vaenlasteks. Paljud surid ebainimlike tingimuste tõttu teel Siberisse või asumisel. Enamusel küüditatuist õnnestus aastate pärast siiski Eestisse tagasi pöörduda, kuid mälestused kogetud ebaõiglusest elavad edasi pereringis, raamatutes ja muuseumides.
Tallinna Teeninduskoolist osales majutusteeninduse viimase kursuse õpilane Mirell-Liis Orgus, keda nõustas kirja koostamisel ajaloo õpetaja Annely Kallo. Mirell-Liis kirjutas kirja oma sugulasele, kes sarnaselt saatusekaaslastega küüditati. Mirell-Liisi lugu põhineb tema perekonna kogemusele, rääkides nii maha jäänud kodutalust, kui sellest, kui keeruline on maha jäänutel neid hetki meenutada, kui kaua püsib toimunu trauma nii viidute kui ellujäänute mälus. Mirell-Liis valis kirja vormiks silla mineviku ja oleviku vahel kirjeldades ka pragusest olukorda. Mirell-Liisi pere kogemuste baasil valmis kooliteatris SEKAM 2019. aastal etendus “Muutustes endaks jääda”.
Võistlusele laekus ligi 100 kirjutist üle Eesti. Mirell-Liisi töö jõudis parimate hulka ja tema töö koos teiste parimatega avaldatakse “Postimehes”. Žüriil oli väga keeruline valikut teha, sest sügavaid ja suurepärase ajalootunnetusega töid oli palju. Igas kirjatükis elab killuke Eesti inimesi ühendavast ajaloolisest mälust.
Kirjavõistlus pühendati 25. märtsil 1949 alanud vägivaldse märtsiküüditamise süütutele ohvritele. Selle küüditamise käigus viidi Siberisse üle 20 000 Eesti kodaniku. Kõik osalejad kutsutakse auhindamisele ja filmilinastusele Tallinnas niipea kui see on võimalik. Võistlusest ja laekunud töödest lähemalt saab lugeda siit.