Valik tuleb teha
Tallinna Teeninduskooli karjäärinõustaja ja kutsevaliku rühma juhendaja Kai:
Pea iga inimene võib rääkida haarava loo, kuidas ta jõudis enda jaoks huvitava tööni. Oli see siis varane selge äratundmine või ähmane „lähen-kuhu-teised“ või vanemate suunamise järgi toimimine või mingi seletamatu teadmine, milline see töö võiks olla. See on täiskasvanute tagantjärele vaade. Mina olen teinud oma tööelus kannapöörde sotsiaaltöösse ja kutseharidusse ning leidnud töö, mis on palju enamat kui lihtsalt tööl käimine. Nüüdseks juba mitukümmend aastat.
Kohe oma tööelu alguses „avastasin“ erikooli lõpetanud noored, kelle väljavaated edasi õppida ja siis tööle minna olid praktiliselt olematud. Tänaseks on pilt teine. Kõigepealt on arusaamad ühiskonnas muutunud, me näeme erivajadusega inimesi rohkem, kuuleme neist rohkem, nende elukvaliteedi tagamisega võrdselt teistega tegeletakse rohkem. Kutsehariduses on rohkem võimalusi valida jõukohast eriala ja kutsekooli, kui loomulikku liikumist töömaailma, valib järjest enam n.ö HEV-märkega noori.
Kutsehariduse korraldajate ja õpetajate teadmised sellest, mida erivajadusega inimene vajab edukaks õppimiseks, on oluliselt kasvanud. Teadmiste praktikasse panemist toetab arusaam, et omandamine toimubki igaühel erineval viisil ja proovimine-katsetamine- kogemuste jagamine-üksteise toetamine aitab paremini õpierisustega toime tulla.
Teemast rääkides, ei pääse mööda faktist, et väljalangevus kutsekoolidest on suur ja seda mitte ainult Eestis, vaid Euroopas tervikuna. Üheks ühiseks põhjuseks ja leevendavaks abinõuks on sujuvam liikumine ühest haridussüsteemist teise ja suurem tähelepanu õpioskustele ja valmisoleku loomine teadlikumaks karjäärisammuks peale kutsekooli lõpetamist. Olgu erivajadus milline iganes – õppija vajab enam toetust pikema aja jooksul.
Mis võimalused on neile, kes vajavad rohkem AEGA, abi ja juhendamist valikute tegemisel?
Juba aastast 2016. Eestis piloteeritud ja praeguseks ligi 14 kutsekoolis rakendatav kutsevaliku õpe on meie põhjamaades (näiteks Norra, Soome, Taani) juba aastakümneid praktiseeritud. On endalgi olnud hea võimalus lähemalt tutvust teha soomlaste VALMA ja TELMA programmidega, mis on väga populaarsed õppijate ja nende lähedaste poolt hinnatuna.
2021/2022 õppeaastast alates ootab mind ees põnev väljakutse olla kutsevaliku õppe rühmajuhataja Tallinna Teeninduskoolis. Ootan õhinal alustavaid haridusliku erivajadusega noori, kellega koos otsida ja katsetada erinevaid tööalasid, leida sobiv eriala edasi õppimiseks või muu variant aktiivseks täiskasvanueluks.
Loodan, et oma tee leidmine on seotud mõistvate ja võimalusi pakkuvate tööandjatega, erialade õpetajatega. Tahaksin, et järgmisel kevadel, kui lõpetame, siis võin rahuliku südamega öelda, et osalejal on midagi, millega edasi liikuda. Lõpetuseks tsitaat Henry Van Dykelt:
Kasutage neid andeid, mida teil on. Kui laulaksid ainult need linnud, kes teevad seda kõige paremini, metsad oleksid vaiksed!
Päisepilt Ryk Naves @Unsplash