Digitaalne õppevara tooraineõpetuseks
Uue kooliaasta algusega sai valmis ESF projekti „Kaasaegse ja uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt” raames loodud digitaalne õppevara pagar-kondiitrite tooraineõpetuseks, mis annab õppijatele teadmised tooraine tundmises. Õppevara panid kokku Tallinna Teeninduskoolist Aive Antson ja Kaido Tiits ning Maire Vesing Olustvere Maamajanduskoolist. Õppevara on Moodle-põhine ning asub e-koolikotis.
Materjal on mõeldud toiduainete töötlemise õppekavarühma erialade (pagar-kondiiter, pagar, kondiiter, abipagar, meisterkondiiter, vanempagar, pagari- ja kondiitritoodete tehnoloogia) õppekavadel õpetamiseks. Toiduaine töötlemise valdkonnaga seotud erialasid õpetatakse järgmistes kutseõppeasutuses: Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus, Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool, Kuressaare Ametikool, Tartu Kutsehariduskeskus, Tallinna Teeninduskool, Rakvere Ametikool, Pärnumaa Kutsehariduskeskus, Haapsalu Kutsehariduskeskus, Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskool.
Õppevara toetab „Pagar-kondiiter“ õppekava põhiõpingute moodulite “Erinevatest jahudest tainatoodete valmistamine” ja Kondiitritoodete tehnoloogia” õpiväljundite saavutamist. Õppematerjal on sobiv kasutamiseks ka abipagari, pagari, kondiitri, vanemkondiitri/meisterkondiitri, pagari- ja kondiitritoodete tehnoloogia ning vanempagari õppekavadel tooraineõpetuse õpetamiseks. Materjal sobib õppija toetamiseks nii taseme- kui täiendusõppes ja ka igale õppijale iseseisvaks kordamiseks. Antud õppematerjali saad kasutada erinevates õppevormides (distants- ja lähiõppes, kooli- ja töökohapõhises õppes) ning -meetodites (digi- ja tavaõppes). Kursusel osalemise eelduseks on, et osalejal on elementaarsed arvutikasutamise oskused Moodle keskkonnas, LearningApps’is ja H5Ps. Oskab hallata oma kontosid ja faile, salvestada ning kasutada vabalt Internetti.
Loodud õppevara sisaldab järgmiseid peatükke:
- Piim ja piimatooted
- Juust
- Teraviljad
- Gluteenivaba küpsetamine
- Lisaained
- Pähklid ja seemned
- Toidurasvad
- Paksendajad
- Kobestajad ehk kergitajad
- Muna ja munatooted
- Sool
- Magusained
- Aedviljad
- Šokolaad, kakao,marmelaad, halvaa ja martsipan
- Vürtsid, ürdid, lõhna- ja maitseained
- Tarrendained
- Glasuurid
Lisaks teooriamaterjalidele on õppevaras ka erineva raskusastmega ülesanded ja testid, kordamisküsimused, abimaterjalid õpetajale (metoodiline materjal) ja õppijale (eneserefleksioon). Toorainete kvaliteedinäitajad (sh nende hindamine) on ära toodud iga peatüki teooriaosas.
Projekti tegevused toimusid ajavahemikul – 06.01.2020 – 30.06.2021, projekti eelarve oli 11 799 €.
Digitaalse õppevara valmimist toetas