Erasmus+ praktikate sügisränded
Septembrikuus on 36 Teko õpilast või vilistlast praktikal kaheksas Euroopa riigis – Saksamaal, Hispaanias, Küprosel, Taanis, Rootsi, Ungaris, Belgias ja Maltal.
Marta, teise kursuse kokaõpilane, sõitis praktikale juba keset suve. Kolmandal augustil lendas Marta Berliini, kus ootas teda eriline, vaid magustoidu degustatsioonimenüüd pakkuv restoran CODA. Tegemist on Michelini tärniga pärjatud restoraniga, kus on varasemalt olnud praktikal meie kooli vilistlane Anu Ristissaar. Anu blogi andiski Martale kindla soovi minna just sellesse restorani õppima ja ta ei ole pidanud kahetsema. Menüü on eriline, köögitiim on super!
Marta kirjutab:
Tulin kell 9:00. Sain selgeks töö, millest algasid paljud minu järgmised päevad: salat. Minu ülesandeks on pesta suur kast jääsalatit —kõik lehed eraldi. Seejärel kuivatada pisikeses vurris ning lõigata välja ilusad leherootsud, hiljem tükeldada need kuubikuteks ja kaaluda välja selle päeva kogus. Kuna restoran ei võta peaaegu kunagi ilma broneeringuta külalisi vastu, valmistatakse iga päev saabuvatele külalistele vastav kogus värskeid komponente. Salati rohelisest osast lõigatakse välja täiusliku kujuga tükid ja loetakse üle (tavaliselt 130-150 tk) Viimasena surutakse vormiga lehtedest välja pisikesed ringid. Allesjäänud “kole” salat sorteeritakse ja süüakse hiljem lõunaks. Loetud salatitükid vakumeeritakse vahtrasiirupis ja õhtul laotatakse silikoonvormidele ja kuivatatakse. Lõpptulemuseks on roheline krõmpsuv salatilehtedest kausike.
Lisaks salatile on igahommikuseks tööks marineeritud füüsalite ükshaaval koorimine – see on ülitüütu, sest osad füüsalid lihtsalt ei taha oma nahast lahti öelda. Kooritud marjad loetakse ning sorteeritakse suuruse järgi. Marinaadist keedetakse kaste naturaalse paksendajaga. Kindlasti tuleb iga päeva jooksul pressida mitusada grammi laimi- ja sidrunimahla. Õnneks on tsitruseliste mahlapressi võrdlemisi lihtne puhastada.
Iga päev täpselt kell 16:00 pestakse kõik pinnad ning samal ajal valmistatakse lõuna, mida süüakse täpselt kell 17:00. Kõik kokad planeerivad oma töö nii, et kui kell kukub, siis pinnad läigivad ja kogu tiim istub rahus saali sööma.
Kell 18 kihab köök viimastest ettevalmistustest külaliste saabumiseks. Mina võtan sügavkülmast pisikesed tarretise kerad, mis tuleb üle lugeda, õigetpidi keerata ja sättida plaadikesele nii, et need kokku ei puutuks. Tõstan serveerimiseks valmis käsitööpralineed — seda tuleb teha nii, et neid peaaegu ei puuduta. Kui mõnel on väiksemgi kriim, siis ei saa seda pakkuda. Sõelun taldrikutele kimtšitolmu, et hiljem serveerimisel aega kokku hoida. Ise ei panegi tähele, kuidas aeg lendab, kuid kohe saab selgeks esimeste külaliste saabumise hetk. Tuled lähevad peaaegu kustu ning keegi jagab kõigile mustad maskid. Siis muutub meeleolu kiirustavast rahulikuks kuid põnevaks. Kõik on valmis, kõik on täiuslik. Nüüd ainult kuulata tähelepanelikult peakoka vaiksel häälel jagatud märguandeid ja tabada tähendusrikkaid pilke, et “nüüd läks esimene käik, valmistu teiseks”, millele tuleb vastata selge noogutusega. Isegi ahjutaimer piiksub vaevukuuldavalt. Täiuslikku struktuuri nõudva avatud köögi võlu.
Vaata ka Marta venna poolt kokku pandud videot sellest, mida näeb ja tunneb klient Codas.