Lühidalt Ukraina konfliktist
Pärast kuid kestnud pingeid ja intensiivseid läbirääkimisi alustasid Vene väed 24. veebruaril sõjalist erioperatsiooni Ukrainas. Plahvatusi oli kuulda üle riigi. Ukraina kuulutas välja sõjaseisukorra, öeldes, et Ukraina kaitseb oma iseseisvust. Laupäeval (26.02.2022) jõudsid lahingud Ukraina pealinna tänavatele, Venemaa jätkab oma sissetungi. Alloleval kaardil on toodud inglise keeles kokkuvõte konfliktist.
Allikad, millest jälgida sündmuste käiku
- Otseblogi inglise keeles: https://liveuamap.com/en/
- Otseblogi vene keeles: https://liveuamap.com/ru
Uudistekanalid
- Otse: https://edition.cnn.com/europe/live-news/ukraine-russia-news-02-28-22/index.html
- https://www.bbc.com/
- https://www.aljazeera.com/
- Lisaks:
- https://www.aljazeera.com/news/2022/2/28/russia-ukraine-crisis-in-maps-and-charts-live-news-interactive
Artiklid
- Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart 2.03 https://www.err.ee/1608517499/kolvart-viha-putini-vastu-laieneb-mingil-maaral-ka-vene-inimeste-peale
- Martti Kalda 1.03 https://www.err.ee/1608516701/martti-kalda-maailma-muutmine-algab-vaikestest-asjadest
Millised riigid võtavad vastu Ukraina põgenikke?
Venemaa sissetungi tõttu on Ukrainast Poola ja teistesse naaberriikidesse põgenenud üle 560 000 inimese, teatas ÜRO (28.02.2022).
Al Jazeera Mohammed Haddad, avaldatud 2022 veebruaris
Venemaa sissetungi tõttu on Ukrainast Poola ja teistesse naaberriikidesse põgenenud üle 560 000 inimese, teatas ÜRO pagulasagentuur (UNHCR). Inimesed ootavad Poola piiripunktis kuni 40 tundi, et piiri ületada, autode järjekord on kuni 14 km. Piiri ületades pakutakse põgenikele igakülgset abi vabatahtlikke ja piirivalvurite poolt. Enamik põgenikest on naised ja lapsed, sest mehed vanuses 18 kuni 60 peavad püsima Ukrainas ning minema rindele. Kõige suurem hulk põgenikke lahkub Ukrainast Poola kaudu, sest Poolas oli juba enne Vene sissetungi Ukrainasse väga suur ukrainalste kogukond (1 500 000 ukrainlast).
Ülemaailmsed viisanõuded ukrainlastele
ÜRO andmetel võib varjupaika otsivate inimeste arv väljaspool Ukrainat teistesse riikidesse tõusta viie miljoni võrra. Mitmed Euroopa riigid (kaasaarvatud Eesti) valmistuvad Ukraina põgenike sissevooluks ja on pakkunud humanitaarabi. Esimesed põgenikud jõudsid Eestisse 28.02.2022. Ameerika Ühendriigid teatasid, et nad pakuvad põgenikele hädaabi, kuid andsid signaali, et Euroopa peaks olema põgenike peamine sihtkoht. Ukrainlased saavad reisida umbes 140 riiki ja territooriumile ilma viisata või saabumisel vormistatud viisaga. Alloleval kaardil on näidatud Ukraina kodanikele kehtivad viisanõuded alates 26. veebruarist.
Ukraina peamised asustuskeskused
Ukraina rahvaarv on hinnanguliselt 44 miljonit – see on Euroopas suuruselt seitsmes. Riik koosneb 24 piirkonnast, mida nimetatakse oblastideks. Riigi rahvaarv on alates 1990. aastatest vähenenud ning sündimuskordaja on üks maailma madalamaid. Ukraina on Venemaa järel suuruselt teine riik Euroopas. 603 550 ruutkilomeetrise pindalaga on Ukraina pisut väiksem kui USA-s Texase osariik, umbes kolm korda väiksem kui India, poole väiksem kui Lõuna-Aafrika Vabariik ja umbes kaks ja pool korda suurem kui Ühendkuningriigid. Allolev kaart näitab, kuhu riigi elanikud on koondunud.