Projektid 2021/2022 õppeaastal
2021/2022 õppeaastal osalesid Teko õpilased ja õpetajad rekordarvul õpirännetel – kokku käis välispraktikatel 99 õpilast ja 22 õpetajat. Praktikad/stažeerimised toimusid kokku 17 erinevas riigis. Hea meel on Prantsusmaa aktiivse tagasituleku üle partnerite hulka, tänaseks on meil Prantsusmaal 4 paretnerkooli. Lisandusi uued partnerid/koolid Ibizalt ja Soomest 3 kooli – Oulu, Rovaniemi, Raisio ning Bulgaariast Burgasest.
Välispraktikatel osalemine erialade kaupa | |
kokad | 43, sh 4 vilistlast |
magustoidukokad | 2 |
pagar kondiitrid ja kondiitrid | 32, sh 2 vilistlast, keskhariduse baasil õppekaval õppijaid 8 |
hotelliteenindajad | 10 |
spaateenindajad | 7, sh 1 vilistlane |
Euroopa Liidu struktuurfondide projektidest on töös:
1. “Nutikas õppimine koka erialal“ 01.11.2021 – 30.06.2023, mille tulemusena valmib interaktiivne õppematerjal „Toiduvalmistamine“.
2. Projekt “Teko töökohapõhise õppe arendamine” 01.03.2021 – 30.06.2022 keskendub kaubandusvaldkonna arendamisele töö ja õpitee muutuvas keskkonnas. Projekti käigus valmivad oskuste enesehindamise juhend õpilaskandidaadile ja juhend ettevõttepoolsele juhendajale. Töökohapõhise õppe kandidaadi kompetentside hindamine on oluline, sest see:
- annab hea ettekujutuse sellest, mida kandidaat oskad ning mida on vaja juurde õppida. Nii saab paremini planeerida aega ning süveneda enim arenguvajadustesse.
- annab võimaluse kasutada VÕTAt
- annab aineõpetajatele infot õppijate eelnevatest teadmistest ning oskustest ja loob eeldused korraldada õppetööd vastavalt õppijate tasemetele ning nende vajadustest lähtuvalt (sh individuaalne lähenemine)
- annab ettevõttepoolsele juhendajale infot, millistele praktikatele peab rohkem tähelepanu pöörama ja millistes töölõikudes õppijat tõhusamalt toetama.
3. Tööturu vajadustele vastava kutse- ja kõrghariduse arendamise ehk PRÕM-projekti raames on
- Täiendatud on eesti keele oskust Valentina Korotkova juhendamisel esimeste kursuste pagar-kondiitrite ja hotelliteenindajate 60% eesti õppekeelega rühmades ja Kristina Johannese juhendamisel esitemste kursuste 60% eestikeelse õppega koka eriala gruppides.
- Võõrkeele, Tallinna Teeninduskooli kontekstis soome keele oskuse parandamisele aitavad kaasa hotelliteenindajate ja spaateenindajate erialase soome keele omandamise koolitusmaterjalid ja õppekäigud Soome vastavate erialade õpilastele.
- Kõiki PRÕM uudiseid Tallinna Teeninduskoolis saab jälgida siin.
Välispraktikate ülevaade numbrites
Õpirännete eelarvete mahud on kasvanud 2015/2016 õppeaasta 167 tuhandelt eurolt 2021/2022 õppeaastaks 589 tuhandele eurole. Kasvanud on samuti praktikalähetustele saadetavate õpilaste ja õpetajate arv.
Õpirännete sihtkohtadeks on 17 riiki. Vanadele ja läbiproovitud praktikariikidele nagu Malta, Hispaania, Küpros, Portugal, Soome, Rootsi, Taani, Island, Norra, Belgia, Itaalia, Saksamaa on liitunud uued tulijad – Bulgaaria, Ibiza, Prantsusmaa, Kreeka, Ungari. Populaarseimateks õpirände sihtkohtadeks on Küpros ja Taani.
Kõige suuremad õpirändajad on kokarühmades, neile järgnevad toiduainete töötlemise valdkonna õppijad.
Välisõpilaste ja -õpetajate vastuvõtt
Õpiränded ei toimu ainult Eestist väljapoole. Tallinna Teeninduskool võtab vastu oma partnerite õpilasi. 2021/2022 külastasis Tekot ja Tallinna:
- Belgia koolide ühisgrupp 10 õpetajat/koolijuhti
- Prantsusmaalt Saint Anne koolist- kokad ja restoraniteenindajad – 10 õpilast
- Soomest TREDU Kangasalast 2 kondtiiri õpilast
- Slovakkia turismiturunduse valdkonna kooli esidajad
- Soome Oulu koolist OSAO 2 õpetajat
- Bulgaariast Burgasest kooli esindajad
- Prantsusmaalt Lille kutsekoolist 3 õpetajat
Tulemas
Suvio 2022 toob kaasa:
- 27.05–22.06 4 müüjat ja 3 lasteaiakasvatajat Prantsusmaalt
- 7.–9.06 on külas Ibiza kooli õpetajad
- 25.06–10.07 on Eestis praktikal 7 spaaeriala õpilast Bulgaariast koos õpetajaga
- Sloveenia kondiitri eriala õpilased saabuvad juunis
- Hispaaniast uue partnerkooli õpetajad visiteerivad Tekot ja Tallinna juulis
Erasmus+ KA2
Erasmus+ KA2 projektid on suunatud organisatsioonide ja institutsioonide vaheline koostöö arendamiseks. Projekti põhitegevused toetavad:
- koostööpartnerlusi, sealhulgas koostööpartnerlused ja väikesemahulised partnerlused;
- tipp-partnerlusi, sealhulgas kutsealase tipptaseme keskused, õpetajate akadeemia ja Erasmus Munduse tegevust;
- innovatsioonipartnerlused, sealhulgas liidud ja tulevikku suunatud projektid;
- suutlikkuse suurendamise projektide noorte valdkonnas.
Tallinna Teeninduskoolil on 2022. aastal toimumas kaks Erasmus+ KA2 projekti:
- Gastromap Europe, mille partneriteks on Taani ja Itaalia. Projekti omanik ja algataja on Hansenbergi kool Taanist. Projekti eesmärgiks on ühendada kolmes partnerriigis traditsioonilised turismi sihtkohad, kohalikud tootjad, eelistatavalt orgaanilise (mahe) ja jätkusuutliku/säästlikku tootmisprotsessiga, kelle toodangut saab kasutada toitude valmistamisel ja restoranid, kes seda teevad. Tekos võõrustab programmi partnereid 10.– 14.10.2022. Gastromapi toimetamisi saad jälgida projekti FB-seinal.
- KA2 projekti Journey Together: Families, Schools and Communities põhirõhk on sotsiaalse kaasatuse suurendamine koolis ja kogukonnas. Projekti tegevuste eesmärk on suurendada õpilaste perede osalust teatud koolitegevustes, et parandada laste õppeedukust ja edendada koolikogukonda kuuluvustunnet. Täna seisab Euroopa silmitsi pikaajalise rändega, sh ulatusliku rändeliikumisega liidu sees – see halvendab hariduse üldist kvaliteeti. Madala sotsiaalse sidususe tõttu tekkinud probleemid haridusasutustes, nagu koolist lahkumine ja ebapiisavad teadmised tööturule sisenemiseks, on olemas kõikides liidu riikides. Projekti partneriteks on Portugal, Itaalia ja Rumeenia, projekti algatajaks ja omanikuks Tallinna Teeninduskool. Journey Together kulgemist saab virtuaalselt jälgida FB-seinal.