Kolpingis külas
Tallinna Teeninduskooli tugikeskuse töötajad viibisid 09.-13.05 Erasmus+ programmi raames Saksamaal Norderhein-Westfaleni liidumaa väikelinnas Brakelis. Eestlasi võttis vastu Kolping-Berufsbildungswerk Brakeli kool. Tegemist on Eesti mõistes ülisuure konglomeraat-kooliga, mis on koondatud ühtsele juhtimisele, ühendades endas põhikooli
kõiki astmeid ja sellele järgnevat kutseõpet. Eraldiseisev osa viimasest on suuremat tuge vajavate õppijate kooliosa, kus noori valmistatakse tööeluks ette 26-l erineval õppekaval, õppeaeg kestab 2,5-3 aastat.
Sealsed õppijaid, kes vajavad täiskasvanuellu siirdumiseks peale õpitoe ka erinevaid rehabilitatsiooniteenuseid, on koolis ligi 200. Koolil on õpilaskodu ning ka siin juhendab neid
tugimeeskond igapäevaelu oskuste omandamisel. Külastusprogrammi koordineerisid ja saatsid terve nädala osakonna juhataja Christine Reinhardt ja kutsekooli direktor Dietmar Overbeck. Lisaks andsid oma panuse teised lahked kolleegid, kes oma töid ja tegemisi tutvustasid: Andreas Tobisch, Andrea Koch, Natascha Flormann, Christina Drewitz, Johannes Falke jt. Nagu „klaver põõsas“ leiti töötajate hulgast Raina Beckmann, kes on Eestis sündinud, kasvanud, ülikooli lõpetanud ja nüüd juba 19 aastat Paderbornis elanud. Hetkel töötab ta koolis pikapäevarühma pedagoogina. Raina oli kaasatud tõlgina, kuid nagu ikka jätkus juttu kauemaks ja nii saime palju laiema pildi Saksamaa kooli- ja igapäevaelust.
Tugikeskusega õpirändaas kaaasa ka Teko pageriõpetaja Kaspar Kütt, kes oma erialase hariduse on saanud Saksamaal. Kaspar Kütt:
Kannan uhkusega südames, et olen saksa pagar, õigemini pagari-sell. Õppisin tookord Münsteris, Adolf Kolpingu nime kandvas koolis, kellele on sealses piirkonnas lausa pühaku staatus omistatud. Ta on kutsehariduse arendamisele ja õpipoiss-sell-meister süsteemi loomisele väga palju kaasa aidanud. Külastan Saksamaad alati erilise sooja tundega. Kolm õpingu- ja tööaastat mu suhteliselt õrnas eas, jätsid minusse niipalju tugeva jälje, et see kõik oleks justkui eile olnud, mitte 30 aastat tagasi.
Loe juba lähemalt Saksamaa reisiblogist