Tallinna Teeninduskooli vilistlane Bocuse d’Oril
Eestit esindab 2023. aastal finaalis Aleksander Gureev, kes on õppinud Tallinna Teeninduskoolis ja tunnustatud Londoni kulinaariakoolis Le Cordon Bleu ning praktiseerinud Michelini restoranis. Praegu elab ta Norras ja töötab Oslo restoranis Hotel Bristol.
Bocuse d’Or 2023 finaali uus tase – kokad peavad võistlusroogasid tehes arvestama lastega
Prestiižseima kokkade võistluse Bocuse d’Or finaal toimub 22.-23. jaanuaril Lyonis, Prantsusmaal. Esmakordselt saavad võistlustoite degusteerida lisaks žüriile ka lapsed, kellele on mõeldud võistlusmenüü.
Eesti kandidaat Aleksander Gureev, kes kasvas üles Tallinnas: “Olen treeninud intensiivselt viimased kolm kuud koos Rootsist pärit tiimi treeneri Niklas Johnseni ja prantslasest abikoka Ilies El Khomriga. Eesti on küll väike, kuid tugev võistleja. Anname tiimiga parima, et seda tõestada.”
Bocuse d´Or Eesti president Dimitri Demjanov: “Tänu sellele kuulsale kokakunsti võistlusele saame maailmale näidata parimat, mida eesti köök pakub – puhtaid maitseid ja naturaalset toorainet. Vaatamata sellele, et saime kutse finaali hiljem kui teised võistlejad, oleme siiski lahinguks valmis!”
Finaalis peab iga meeskond viie ja poole tunni jooksul sooritama kaks ülesannet ning pakkuma võistlusroogasid 15 inimesele. Esiteks on uus eriülesanne – võistlejad peavad pakkuma kolmekäigulist menüüd, mis on suunatud lastele. Nad peavad menüüd tehes arvestama maitsete ja toidu välimusega, mis oleksid meelepärased lastele, kuid jälgima ka, et road oleksid mitmekülgsed ja tervislikud. Professionaalsetest tippkokkadest koosnev žürii hindab roogasid. Kuid ka 8–10-aastased lapsed maitsevad menüüsid ja nende hinnangute põhjal antakse välja eriauhind.
Teise võistlusülesandena peavad tiimid esitlema kandikul võistlusrooga, mille peamiseks tooraineks on merikurat.
Igat riiki esindab rahvusvahelises žüriis üks liige. Eestit esindab sel aastal Anti Lepik, üks Eesti tuntumaid peakokki, kes on lisaks ka mitmekordne maailmameister austrite avamises.
Noppeid vestlusest Alexander Gureeviga
Kuidas tunnete end eesootava finaali osas? Olen ootusärev ja tunnen veidi pinget, kuid see on loomulik osa. Mulle meeldivad väljakutsed ja mõneti isegi naudin pingelisi hetki. 16-aastaselt kuulusin rahvuskoondisesse aerutamise alal ja esindasin Eestit võistlustel. Kuna ma treenisin ja võistlesin tol ajal palju, ei ole praegune olukord minu jaoks uus, ainult ala on teine. Ootan põnevusega võistluspäeva!
Millist Eesti toorainet võtate endaga võistlusele Lyoni kaasa?
- Muhu Pagarite must rukkileib
- Eesti õunasiider- ja äädikas
- Juurviljad Eesti mahetaludest
Minu jaoks koosneb eesti köök ehtsatest maitsest – ei midagi ebavajalikku, kuid alati maitsekat ja erilist. Bocuse d’Or finaalis kombineerin puhta maitse ja ilu. See tähendab, et proovin hoida toorainete maitsed naturaalsed ja samas ka neid kenasti kandikul presenteerida.
Kuidas on ettevalmistused seni läinud? Kui kaua olete treeninud? Oleme treeninud umbes kolm kuud. See aeg on olnud karm, sest jõuluhooajal on suur koormus ka restoranis, kus me kõik kolmekesi töötame. Mõnikord alustame harjutamisega enne tööd kell kolm öösel või pärast tööpäeva kuni hiliste öötundideni. Kerge see pole, kuid enda piiride kompamine on väga hea viis, kuidas areneda.
Eesti sai finaalis osalemisest teada hiljem, kui teised finalistid. Seetõttu ei ole meil olnud nii palju aega kui teiste riikide kandidaatidel, kuid oleme praeguse tulemusega väga rahul ja anname võistlustules endast parima.
Millised on võistlusülesanded ja kohustuslik tooraine? Merikurat on selle aasta peamine tooraine, mida Bocuse d’Or 2023 finalistid peavad ühe võistlusülesandena kandikul esitlema. See valge kala ei ole oma välimuselt kõige kaunim, mistõttu saab olema väljakutse seda ilusti kandikul serveerida. Lisaks merikuradile peab kasutama ranna- ja kammkarpe ning võistlusriigi kohalikku toorainet.
Teine võistlusülesanne kujutab endast kolmekäigulise menüü tegemist 15 inimesele. Bocuse d’Or finaalis on seekord uus kontseptsioon. Nimelt peab see menüü olema suunatud kõige kriitilisemale sihtrühmale – lastele. Iga käik peaks olema tasakaalustatud ja tervislik ning võtma arvesse maitseid, mis lastele võiksid meeldida. Seekord saavad lapsed vanuses 8–10 maitsta võistlusroogasid, nende hinnangute põhjal antakse välja eriauhind. Kohustuslikud toorained selle ülesande puhul on kõrvits ja kanamunad. Meie püüame võistlusel lapsi üllatada ebatavalise kõrvitsa kujuga.
Mida Teie jaoks tähendab esindada Eestit niivõrd suurel kokkade võistlusel? See on minu jaoks suur au. Mul on rõõm, et saan olla Eesti kandidaat kõige suuremal rahvusvahelisel kokandusvõistlusel aastal 2023. Tunnen sedasama uhkust, mida siis, kui esindasin Eestit 2005. aastal juuniorite maailmameistrivõistlustel aerutamises. Eesti on küll väike, kuid tugev võistleja. Ma annan oma parima, et seda tõestada.
Projekti toetab Euroopa Regionaalarengu Fond, Ettevõtluse ja Innovatsiooni SA ning Visit Estonia.