Kuus kokka Roskildes
27. veebruaril algas kuuel Teko kokaõpilasel esimene praktikanädal ZBC-s Roskildes, Taanis.
Hommikusöök ootas meid kell 7:00. Võisime valida võileibade, jogurti ja maisihelveste vahel. Kell 8.00 kohtusime õpetaja Pellega. Tutvusime alustuseks üksteisega, meid on kokku 23, Läti ja Leedu õpilased ning meie kõigi üllatuseks veel kaks eestlast – õpilased Rakvere Ametikoolist. Seejärel näidati meile koolimaja. Nägime lihunike tööruume ja elusaid sigu. Lõunasöögiks oli keedukartul vasikahautisega (veal Navarin Printanier) ja brokoli-oa lisandiga. Maitses väga hea, oli aru saada et tahetakse tabada kõiki viit maitset. Pärast läksime Roskilde peale jalutama. Käisime keskväljakul, kus anti meile kõikide oluliste kohtade suunad kätte ja sealt edasi võisime ise tegutseda. Läksime suuremasse kaubamajja ja sealt tegime ringiga jalutuskäigu tagasi. Õhtusöök oli kell 5 – kanafileed marinara kastme ja bulguriga. Elame tubades kahekaupa. Tubades on jahe (ilmselt kütte kokkuhoid), aga padjad on väga pehmed, neist vajud neist otse läbi.
Teisipäeva hommik algab taas hommikusöögiga. Kes ei taha hommikust sööma tulla ja kel enne lõunat nälg peale tuleb, saab käia pausi ajal sööklas ja osta maailma parimaid kaneelisaiu. Lõuna on ka päris varakult 11:15 – 11:50. Täna õpetab meid kokaõpetaja Jimmi. Meid jagatakse neljastesse gruppidesse ja hakkame süüa tegema. Valmistasime Taani lihapalle, bechamel kastmes keedetud kapsast, porru-kartuli püreesuppi ja maasika kisseli vahukoorega. Koka õpetaja Jimmi on ülimalt lahe mees, oskab nalja visata ja aidata sind hästi. Õhtul mängisime piljardit. Fitnessi ruum on ka, aga sinna pole veel jõudnud.
Kolmapäeval oli teeninduse päev. Õpetaja Bettina tutvustas meile lauakombeid ja reegelid. Tegime praktiliselt laua ülesseadmise, kindla menüü järgi ja cm täpsusega. Õpetaja tuli pärast joonlauaga meie laudu üle vaatama, enne seda sai iga paar ühe laua mida pidime vaatama ja hindama. Meeldib, et meile õpetatakse ka teenindamist ja kondiitri tegemisi. Õpetajad on koguaeg hästi rõõmsad ja naljakad ja neile meeldib palju rääkida.
2. märts oli magustoitude päev. Valmistasime Taani tradistioonilist õunakooki ja pannkooke sidruni valge šokolaadi kreemi ja sidruni confit’ga. Kaunistasime mõlemad road tumedast šokolaadist trellidega, röstitud ja kooritud pähklitega, riivsaia, küpsiste, õuntega. Robin Elisabethi õunakook sai kahelt Taani õpetajalt kiidusõnad. Peakokk kiitis tehtud “moosi” ehk tegelikult tarretist, mis oli perfektne ja suus sulav, õunakompott oli väga hea ja riivsai ka täpselt õige, kaunistust ülimalt ilus ja kõik on väga hea.
3. märtsil reedel rääkisime hügieenist, tegime grupitöid. Arvutasime toidu kulu, millise temperatuuriga mis vahend köögis on ja sinna juurde ka seda, mis kraadiga tulevad nt kartulid ahjust välja ja mis temperatuuriga nad 3 tundi hiljem on, kui nad on soojalambi all seisnud. Rääkisime, kus paiknevad peamised bakterid, viirused, seened. Kuidas ja mida teha, kui sellised asjad juhtuma peaksid, kuidas neid vältida jne.
Nädalavahetuse veetsime Roskildes, puhkasime, mägisime kaarte, tegime sporti ja valmistasime süüa. Teine nädal on toonud meile juba uued teemad – maitseainete, vürtside ja ürtide tund, maitsemeeled ja menüü koostamine nende järgi. Praktillises tunnis valmistasime lillkapsa püreesuppi ja spinati timbale. Ühel päeval räägiti meile veinide valmistamisest. Oleme alustanud ka juba oma projektitööga, mida esitleme praktika viimasel nädalal.