Kirjad Erasmus+ välispraktikalt Islandilt ja Prantsusmaalt
Kaks ja pool nädalat Islandil ja Prantsusmaal on möödunud kiiresti. Enda praktikakogemusi kajastavad keskkooli järgsete kokagruppide õpilased Pille, Andrei ja Rodion.
Pille teekond Prantsusmaale oli tavapärast pikem, kuna Porchinet nimelisse kuurortlinna reisi Pille autoga. Pille kirjeldab oma seniseid kogemusi Thalabaule hotelli restoranis töötades järgnevalt:
„Olen nüüd peaaegu pool oma praktikast siin ära olnud. Mulle väga meeldib siin, kõik on väga sõbralikud. Minule üllatuseks oli eile (mai algus) köögis pooled töötajad uued. Minuga koos töötab 2 kuuma kokka, 1 külmakokk, 1 hommikusöögi kokk, 1 magustoidu kokku ning peakokk. Iga päev käib manager ja ütleb kõikidele isiklikult tere ja küsib kuidas läheb.
Mulle meeldib, et mulle antakse köögis veidi vabadust, arvasin, et Prantsusmaal on väga konservatiivne köök- ülevalt alla käsuliin, aga selles köögis ei ole. Chef palub ise maitsestada, väljapanekut teha, aga muidugi lõppsõna ütleb tema. Üks tore näide vabadusest- koorisin mereandide buffee jaoks keedukartuleid ja teadsin, et see läheb salatiks. Ütlesin chefile, et tead, et eestlased on maailma parimad kartulisalati tegijad- see salat on igas peolauas. Chef ütles siis, et ma teeksin sellest Eestipärase kartulisalati. Kuna eelmisest õhtust oli järel keedupeeti, siis buffeesse sai Eestipärane taimne rosolje kapparitega;)))). Selle käigus õppisin ka ise tegema hapukoort rõõsast koorest ja sidrunist, kuna laost oli see otsa saanud. Kõige parem osa oli veel see, et sellele eelnes chefi poolt mulle keemia loeng, kuidas see asi täpselt toimib. Aga üldiselt olen saanud köögis praegu peaaegu kõike teha va magustoite. Samas magustoidud selles köögis tunduvad väga huvitavad ja maitsvad. Iga päev on 2 erinevat eelrooga, pearooga ja magustoitu, kuid need korduvad üldiselt nädalast nädalasse. Chef muudab neid aegajalt. Mulle meeldib, et päevad on varieeruvad, et ei tee ühte ja sama menüüd päevast päeva. Eelroogades on tavaliselt 1 salat ja 1 külm püreesupp, pearoogades kala ja liha ning magustoidud on erinevad. Lisaks reedel ja pühapäeval on nii külm kui soe mereandide buffee- langustiinid, austrid, krabid jne.
Alguses oli mulle väga kummaline öelda peakokale chef, sest Eesti köögis tundus see pigem irooniline “sõna” olevat. Nüüd kolmandal nädalal ei tundu mulle see enam väga imelik ja irooniline öelda.
Olen ennast ilmselt suutnud köögis nii palju tõestada, et teisel nädalal pakkus chef mulle suveks tööd, aga loobusin sellest muude kohustuste tõttu.
Sain hotelli poolt endale jalgratta, käin sellega iga päev tööl, kokku sõidan päevas 20 km. Teekond töö juurde on väga nauditav. Ilmad on siin olnud nagu meil juunikuus. Vabadel päevadel käin ümberkaudseid külakesi avastamas. Kõik on omamoodi huvitavad. Looduses on siin võimalik kõikvõimalikke tegevusi leida- siin on pikad matkarajad, meres saab surfata ja ujuda jne. Arhitektuurselt on Pornicheti piirkond väga huvitav ja audentne.“
Rodion ja Andrei on praktikal Reykjavík kultuuri ja kontserdimajas „HARPA“.
Rodion kirjutab: „Meile meeldib Harpis töötada. Algul olime veidi hirmul, võõras riik, võõras keel, täiesti võõras koht. Kuid kõik hirmud olid esimese päevaga kadunud. Peakokk ja meeskond kohtlesid meid väga hästi, nad selgitasid täpselt, mida ja kuidas teha ning vastavad kõigile meie küsimustele. Köögis töötab palju inimesi erinevatest riikidest, Nepaalist, Vietnamist, Rumeeniast, Poolast jne, kuid kõik on väga sõbralikud ja saavad üksteisest aru. Asutus ise on suur, seal korraldatakse sageli kontserte, firmaüritusi, pidusid ja kõikideks nendeks üritusteks valmistame süüa. Inimeste arv on alati erinev 50 kuni 1000.
Aitame kogu köögis, köögiviljade puhastamisel ja lõikamisel, roogade serveerimisel, toiduvalmistamisel. Meil on lubatud end proovile panna kõikides kokandusvaldkondades ja see on väga lahe.
Ühe päevaga serveerisime 1000 taldrikut, sest oli üritus 300 inimesele. Kõik kõndisid üksteise järel ja panid oma komponendi roa juurde. See oli raske, kuid andis tohutu kogemuse. Mõnikord juhtub nii, et näiteks, koorime tilli 3 tundi, kuid see on osa töövoost.
Ja loomulikult on inglise keele harjutamine suurepärane võimalus keelt parandada, sest kõik räägivad inglise keelt. Kui olete siin rohkem töötanud, võite hakata inglise keelt rääkima soravalt.