Meie kooli vilistlane Jelizaveta tagasi Prantsusmaalt Paul Bocuse Instituudist
Foto: Lauri Laan Pildil: Jelizaveta Šalova
Meil käis külas 2022 aasta koka eriala lõpetanud vilistlane Jelizaveta Šalova, kes pälvis Noor Kokk 2022 võistlusel esimese koha.
Teadmiseks veel, et Jelizaveta sai kooli võistlusel Kuldne Kulp teise koha ja kevadel Tartus Noor Meister võistlusel esimese koha.
Jelizaveta sai Noor Kokk 2022 võistlusel auhinnaks stipendiumi Prantsuse Instituudi ja Prantsuse Suursaatkonna poolt, et õppida kokakunsti Prantsusmaal Paul Bocuse Instituudis. Stipendiumi summaks oli 9000 eurot.
Teekond Prantsusmaale algas sellest, et tuli kõik kokaks vajalikud tööriistad ise kaasa võtta ja osta. Kaasa sai kott oma tööriistadega ligi 5 kg. Nende hulka kuulus selliseid tööriistu mida Jelizaveta polnud näinudki, arvestades, et ta on 7 aastat töötanud restoranis. Teda aitas palju Smak restorani peakokk Dmitri Rooz.
Paul Bocuse Instituudi territoorium on väga suur. Sinna kuuluvad erinevad restoranid, õpilaste majutuskohad jne. Jelizaveta ütles, et kõikides õpilaste hotellides ei olnud näiteks kööki. 1 öö maksis ca 20 euri. Hotellist kooli tuli kõndida pool tundi. Vahel tuli ärgata kell 4 hommikul, et jõuda kooli kella 6-ks.
Tudengid said õpilaste restoranis süüa valmis pandud portsjonite kaupa, 3 eelrooga, 1 pearoog liha või kala. Ise söögi eest maksma ei pidanud, digitaalsesse rahakotti laeti neile 1100 euri. Iga lõuna ja -õhtusöök maksis 10 euri. Ja Jelizaveta oli üllatunud, et ei olnudki väga hea söök.
Jelizaveta ütles, et nende kursusel oli kokku 30 inimest, tema grupis 10 inimest- enamus 18 kuni 22 aasta vanused.
Õppetöö nägi välja selline, et õppejõud näitas ette kuidas valmistada toitu ja õpilased tegid järgi. Teooriat ei olnud üldse, koguaeg oli ainult praktika.
Nad said veinikoolitusi, teha toitu muusikafestivalide ja tänavatoidufestivalide ajal. Nad said ka ise käia söömas paljudes erinevates restoranides.
Tööpäeva pikkused olid erinevad, vahel olid pikad päevad ja mõnikord lühikesed päevad. Mõned nädalad olid sellised, et töötasid esmaspäevast reedeni 8-st hommikul 20.00-ni õhtul.
Vahel oli tööl hommikul kella 6-st kella 16.00-ni õhtul. Enne tänavatoidufestivali puhkasid 6 päeva ja 2 päeva tegid tööd.
Jelizaveta ei unista enda restorani loomisest, pigem soovib ta olla hea kvaliteetne stabiilne töötaja meeskonnas. Prantsusmaal on laupäeval ja pühapäeval restoranid kinni. Töögraafik on selline, et töötad üks nädal kas kõik hommikud või kõik õhtud ning lisaks on veel 1 päev vaba. Seal on restoranis töötamine palju rahulikum kui Eestis ja see on ka suureks põhjuseks miks ta tahab töötada Prantsusmaal kus teda ootab juba ka tööpakkumine.
Juurde sooviks Jelizaveta õppida veel magustoitude valmistamist ja Jaapani kööki.
Jelizaveta ütles, et ta on töötanud nii Londonis, Belgias, Saksamaal aga pole tahtnud sinna elama jääda aga Lyon on super ja Prantsusmaa on tema sõnul väga roheline. Eesti rohi ei tundu nii roheline. Siinkohal mainin, et ta on Eesti Kunstiakadeemias lõpetanud maali eriala.
Jelizaveta näitas palju erinevaid pilte, mida saab näha siin allolevas galeriis. Suur tänu Jelizavetale väga inspireeriva ettekande eest!