MHT004 – Maailmakohvik – World Café
Maailmakohvik (ingl. k. world cafe) on kaasamismeetod, mis võimaldab algatada olulisi vestluseid, leida erinevaid osapooli kaasates olemasolevatele probleemidele lahendusi ning ühiselt otsida tulevikku mõjutavaid uudseid ideid.
Enne kui inimesed kokku kutsuda, on oluline küsida endalt: mis on selle eesmärk? Miks meil on erinevaid inimesi tegelikult vaja ning kes peaks ühises ruumis olema?
Läbiviimine
Inimesed istuvad 4-5 liikmelistes seltskondades ümber laua.
- Sissejuhatus. Kohviku peremees (koolitaja) tervitab külalisi, annab ülevaate maailmakohviku protsessist ja selgitab eesmärki. Lepitakse kokku kohviku etikett (reeglid) (nt keskenduda olulisele, jagada oma mõtteid, kuulata tähelepanelikult, teha märkmeid).
- Väikerühmade ringid. Osalejatele esitatakse küsimus, mille üle arutleb iga laudkond 20–25 minutit. Põhilised ideed, mõtted palutakse lauale kirja panna (laudlinale või eraldi paberitele). Võib joonistada, seoste loomiseks nooli vedada. Igas laudkonnas on omakorda laua perenaine/-mees, kelle ülesandeks on suunata lauas vestlust, juhtida seda sügavuti, toetada seoste loomist ja ideede tekkimist. Aruteluringi lõpus jääb perenaine/-mees samasse lauda ning teised liiguvad uude lauda.
- Perenaine/-mees tervitab järgmist rühma ning annab ülevaate, mida arutati eelmise ringi ajal. Uustulnukad teevad täiendusi, lisavad oma mõtteid ja ideid / eelmises lauas arutatud ideid. Oluline on luua seoseid eelmiste aruteludega. Iga ringiga minnakse sügavamale. Sama küsimust võib kasutada rohkem kui ühes ringis, ent arutelu edenes võib ka uusi küsimusi püstitada. Küsimused olgu tähenduslikud, mis ärgitavad uurima, otsima ja lahendusi leidma, uusi ideid ja tõlgendusi pakkuma.
- Üldine kokkuvõte. Viimase ringi ajal kogunetakse algsesse lauda tagasi, tehakse kokkuvõte kuuldud ja arutatud teemadest ja lähenemistest. Tulemused jäädvustatakse suurtel lehtedel, need võib vormistada joonistena, tabelitena, mõttekaartidena, samuti võib üles riputada laual oleva laudlina koos märkmetega.
Maailmakohvikule võib vastavalt teemale oma nime panna: strateegiakohvik, kogemuskohvik, tulevikukohvik.
Tegemist on paindliku meetodiga, mida on võimalik teistega kombineerida, nt avatud ruumi meetodiga.
- Tulemused saab visualiseerida näiteks Canva’ga https://www.teeninduskool.ee/?p=2117
- Laiahaardelisema teema puhul saab luua esitluse https://www.teeninduskool.ee/?p=2171
Lisalugemist https://kaasamine.ee/meetodid/maailmakohvik/