Tagasivaade “Kokakunst Kuressaares 2017” võistlusele
16.-17. märtsil toimus Kuresaare ametikoolis taaskord kokandusõpilaste mõõduvõtt „Kokakunst Kuresaares“, aastanumbriks siis 2017. Võistlust on korraldatud alates 2010. aastast. Tekost osalesid teise kursuse õpilaste võistlusel Daniil Kovtun ja Adeele-Brigitta Kont-Kontson, kolmanda kursuse õpilasi esindasid Cätlyn Priks ja Märten Kadu. Õpilastega koos sõitsid Saaremaale kolleegidega kogemusi vahetama Pille Pajula, Gerda Sepp ja Diane Sarapuu-Kelder. Viimase sõnul oli taasosalemine saarlaste korraldatud kutsemeisterlikkuse võistlusel vähemalt õpetajale erakordne kogemus – seekord lisasid vürtsi läti ja leedu võistlejad. Keelecombo, mis varasematel aastatel piirdus eesti ja vene keelega, sai nüüd lisaks inglise keele. Diane sõnul, kes on õpilasi saatnud ka varasematel kordadel, on rahulikust koolidevahelisest sõpruskohtumisest on kasvanud arvestatav võistlus, kus tulihingeliselt antakse endast parim. Sel aastal osales 14 kooli, mille võistlejad loositi kahes vanusegrupis 8 paari.
Võistlus on Teko õpetajate arvates väga vajalik – see annab võimaluse ennast võrrelda teiste koolidega, võistlus on rahvusvaheline, õpetab noortele meeskonnatööd, žürii on väga autoriteetne ja kogenud. Kirsiks tordil on see võistlus ainult põhikoolijärgsetele rühmadele – elukogenud vanakesed ei saa 16 aastastele „ära teha“.
Võistlusel osalenud Märteni sõnul on võistlusel nii sarnasusi kui erisusi teiste kutsemeisterlikkuse võistlustega. Kuus kohtunikku hindasid Kuressaares nii köögitööd kui maitset, kaht eraldi žüriid nagu Teko meistrivõistlustel ei olnud. Küsimusele, kas juhul, kui oleks võimalus taas osaleda, läheksid uuesti, vastab Märten jaatavalt: „Kindlasti osaleksin ka teist korda. Tiimitöö otsustab kõik, tähtis on saada oma paarilisega hästi läbi saada. Oluline on leida ühine joon, millele ehitada koostöö.“ Kolmanda kursuse võistlusel tuli teha pearoog ja dessert – pearoog part, viigimari, pardimaks, dessert – cupcake + üllatusroog, mis saadi teada 30 minutit enne võistluse algust ja milleks sel aastal oli tervitussuupiste. Millest Märteni sõnul puudu jäi, oli tagasiside – nii Euroskillsil kui ka Teko meistrivõistlustel antakse võistlejatele põhjalik personaalne tagasiside – ainult nii on noormehe sõnul võimalik osaletud võistlusest õppida. Pärikarva silitamine ei aita edasi, ootus on tagasisidele nii toidu maitse kui köögitöö osas. Hinnati küll kaheksa tiimi puhul paaride omavahelist suhtlust, toitude maitset ja töövõtted, ent osalejad oleks soovinud ka otsest tagasisidet lisaks punktide-kohtade jaotamisele. Oma paarilisega – Kristo Leemetiga Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolist – kolmandale kohale tulnud Märten pidas üheks võimalikus eksimiskohaks pearoale sooja kastme tegemise unustamist. Kolmandate kursuste arvestuses tuli teiseks Cätlyn Priks koos Kristjan Kuusikuga Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusest.
Märteni sõnu täiendab Cätlyn sellega, et ka teises koolides oleks vaja julgustada õpilasi oma tehtu suhtes vastutust võtma ja ise otsustama – nii on sulandumine töömaailma tulevikus lihtsam. Samuti üllatas teda koolide erinev tase sama õppekava ja õppematerjalide juures. Hügieeninõuded ja elementaarsed töövõtted peaksid ju kõikide puhul olema samad. Cätlyni arvates võiks vanema vanuserühma võistluspäevale eelneda meeskonnatöö workshop – on ju tiimitöö üks hindamiskriteerium. Kõigil ei pruugi olla lahtist suhtlusviisi ja siis oleks hea teada, kuidas luua kiiresti toimivat ja eesmärgitäitmist soodustavat kontakti. Lisaks võiks saata kõigile osalenud paaridele kohtunike protokollide väljavõtted – nii on võimalik tagantjärele analüüsida õnnestumisi ja möödalaske.
Kolmandate kursuste võistlusele reedel eelnes neljapäeva pärastlõunal ringkäik Kuresaares ja tutvumine Kuressaare Pruulikojaga. Samal ajal toimus teiste kursuste võistlus, millelt tuli 2. kohaga koju Daniil Kovtun, kes loositi koos töötama Keren Juhkoviga Valgamaa Kutseõppekeskusest. Lisaks Daniilile osales noorema vanuserühma arvestuses Adeele-Brigitta Kont-Kontson, kelle paariliseks tuli loosiga Karl Erich Tõnumaa Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolist. Teise kursuse võistlusülesandeks oli kalaroog ja brüleekreem ning üllatusroana tuli neilgi valmistada tervitussuupiste.
Lisaks ideid järgmiste võistluste korraldamiseks – Kuressaare Ametikooli õpetatavaid erialasid silmas pidades võiks kokandusvõistluse juurde integreerida teisigi erialasid – nii oleks tore, kui kaasvõistlejate töid saaks kasvõi hiljem vaadata fotodelt, kus näha ka lauakaart valmistajate nimedega.
Kokkuvõttes oli meeleolukas varakevadine meretagune võistlus – õpetajatepoolse tagasivaatena on rõõm, et selleaastane Teko tiim oli väga ühtne ja õpilased igati rõõmsameelsed. Jääme pikisilmi ootama järgmist võistlust 15.-16. märtsil 2018.