Cätlyn Priks – Kuldne Kulp 2017 võitja
Kirja pani Kaido Tiits
Kolm aastat tagasi suvel astus Teko uksest sisse üks blond tütarlaps, kes tahtis nii väga kokaks saada, et gümnaasium ei pakkunud talle huvi. Aga mitte sellega ei löönud ta teeninduskooli vastuvõtuosakonna töötajat pahviks, vaid oma igava põhikooli lõputunnistusega, kus olid ainult viied! Tänavu Teko meistrivõistlustel lõi ta iseennast pahviks, kui võitis Kuldne Kulp 2017 tiitli ja sai Teko ajaloo esimeseks Chef Martti rändkarika omanikuks.
Jama jama otsa
Võistluse sissejuhatuseks lõikas Cätlyn Priks (KK14-PE) endale näppu. Pearoa valmistamisel jäi ta pisut kohmitsema. Magustoidu valmistamisel saatis ta esimese portsu makroone “aia taha”. “Õnneks oli mul piisavalt toorainet ja aega, et uus sats teha, lõpptulemus oli okei – jäin maitsetega rahule,” ütles Priks ja lisas, nagu tavaliselt võitjad ütlevad, ”ma ei uskunud oma võitu.” Rahul oli ka ema, kes võistlust kohapeal jälgis.
Cätlyn nakatus kokanduse pisikuga juba väikese tüdrukuna, kui ta heledat juuksesalku silmilt kõrvale lükates küünitas end ema selja tagant uurima, kuidas talle, issile, vanemale õele ja vennale söögi vaaritamine käib. Ja mitte ainult piilus. “Sain kotlette vorpida, kartuleid ja porgandeid koorida, salateid teha,” ütles Cätlyn. Lisaks oli tal eriülesanne! Ta pidi alati toorest tainast maitsma, sest ema lihtsalt ei suuda sellist asja mekkida, pisike Cätlyn tegi seda aga hea meelega.
Mõned hobid olid tal veel. Näiteks kleepis ta kunstiringis makaronidest pilte kokku, aga veel rohkem meeldis põlisele Kopli elanikule teiste lastega õues ringi möllata. Kaks korda võite arvata, kas väikesele Cätlynile meeldis liiva- ja mudakooke meisterdada? Õige – jaa! Aga autodega mängida? See tegevus meeldis ka. Ja mis peamine, arvuti või nutitelefoni sõltuvusse polnud aega langeda, ennemini kiituskirjade saamise sõltuvusse (neid on tal korralik patakas). Tõele au andes peab siiski mainima, et Priks oskab Simsi ja Age of Empires’it mängida.
Gurmaanide pere
“Mul on olnud kogu aeg kolm imelist söögitegijat ees – vanaema, ema ja onu,” valgustas Cätlyn oma huvi tagamaid. “Mu lemmiktunniks oli põhikoolis kodundus, kus tegime tihti ka süüa.” Seal avanes ka esimene võimalus oma kokaanne proovile panna. Seitsmendas klassis käies pakkus õpetaja, et Cätlyn võiks koos kolme klassiõega osaleda mahetoidu päeval, kus tüdrukud mõtlesid välja ning valmistasid pearoa ja magustoidu. “Magustoit oli minu retsepti järgi ja jäin napilt parima magustoidu tiitlist ilma,” meenutas Cätlyn.
9. klassi lõpus teadis ta kohe, et gümnaasiumisse ei taha minna ja paar kuud enne lõputunnistuse kättesaamist uurisid nad koos emaga, millisesse kutsekooli võiks minna. “Avastasin enda jaoks kaks eriala: kokk ja pagar-kondiiter. Viimane sellepärast, et kodus oleme meisterdanud erinevaid kooke nagu saates “Cake Boss”, aga koka eriala tundus natuke mitmekesisem,” ütles Cätlyn.
Seoses Teko praktikaga on Cätlynil kaks töökogemust restoranides Konrad ja Tchaikovsky ning suvel leidis ta sõbranna kaudu tee Cafe Lyoni, kus kokaarmeed juhib Teko oma kasvandik Jürgen Lip, kelle käe all on Cätlyn kaks suve töötanud.
Edasised plaanid: autokool, reisimine ja teiste maade toidukultuuridega vahetu tutvumine.
Juba 16.-17.märtsil ootab ees uus võistlus – Kokakunst Kuressaares 2017, kus Cätlyn osaleb koos Märten Kaduga vanemas vanuserühmas.
Saavutused:
2015 7-võistlusel koos rühmakaaslaste Helen Kotteri ja Martin Soomega II koht
2016 Kuldne Kulp II koht, parim dessert, parim noorkokk
2016 EHRL stipendiaat
2016 esindas Eesti Vabariiki AEHT-l Londonis
2017 Kuldne Kulp I koht