Vanemkelner
- Õppevorm: töökohapõhine viienda taseme kutseõpe
- Nõuded alustamiseks: keskharidus
- Õppekeel: eesti
- Õppeaeg: 1 aasta
- Õppekava
Vanemkelner korraldab toitlustusettevõtte teenindusprotsessi ettevalmistamist, lähtudes kliendikeskse teeninduse põhimõtetest ning toitlustusettevõtte äriideest ja seadusandlusest. Vanemkelner suunab teenindusmeekonna tööd ratsionaalselt, ohutult ja ressursisäästlikult ning tulemuslikult. Korraldab teenindusprotsessi, klientide vastuvõtmist ja nõustamist, vajadusel valmistab jooke ning serveerib toite ja jooke. Väärtustab erinevate toidu- ja teeninduskultuuride mitmekesisust ning väljendab seda oma tööalase käitumisega, suhtleb klientidega sõbralikult ja lähtuvalt heast tavast. Analüüsib, hindab ja parendab enda ning meeskonnatööd toitlustusteeninduse ettevõttes. Korraldab teenindusmeeskonna koolitamise ja personali valiku, analüüsides, hinnates ja esitledes end toitlustusvaldkonna tööturul konkurentsivõimelise töötajana.
Eriala õppimine eeldab: keskharidust, eesti keele oskust vähemalt B1 tasemel, kehtivat kelneri (EKR 4. tase) kutsetunnistust või vastavate kompetentside olemasolu ja vähemalt kaheaastast töökogemust. Eriala õppimine eeldab teenindus- ja suhtlemisvalmidust, konfidentsiaalset käitumist, pingetaluvust, kiiret reageerimist erinevates olukordades, ausust ja täpsust, head väljendus- ja keelteoskust. Õppimine toimub töökohapõhise õppe vormis, kus õppetöö toimub tihedas koostöös ettevõtetega, kus õppijad töötavad. 1/3 õppest toimub koolis (teoreetiline ja üldoskuste/teadmiste alane ettevalmistus) ja 2/3 õppest ettevõttes (erialane põhi- ja eriõpe). Koos sisseastumisavaldusega on vaja esitada vanemkelneriks õppima asujail motivatsioonikiri, soovituskiri tööandjalt ja CV.
Õpitakse:
- Karjääri planeerimist ja ettevõtluse aluseid
- Toitlustusteeninduse korraldust
- Cateringi ja peolaudade teenindust
- Koristus- ja puhastustööd
- Teeninduse juhtimist
- Veiniõpetust
- Baaritöö korraldust
- Valikainetena organisatsiooni juhtimist, erialast inglise keelt, arvuti kasutamist toitlustusettevõttes, erialast soome keelt, erialast vene keelt ja joogiõpetust (alkohoolsed joogid).
Õppetöös kasutatakse ka e-õpet.
Praktika sisaldub põhiõpingute moodulites.
Kutsekvalifikatsiooni eksamid: võimalik sooritada vanemkelneri, tase 5 kutseeksam.
Tööturu võimalused: Töötada toitlustusteenust pakkuvas ettevõttes vahetusevanemana, ülemkelneri või teenindusjuhina.
Erialased edasiõppimise võimalused rakenduskõrghariduse tasemel: turismi- ja toitlustuskorralduse valdkondades.
Tähelepanu! Õpilastel tuleb osta teenindusriided ja -jalanõud.
Toetused (sõidu-, eri- ja põhitoetus): koolis on kaasaegne õppekeskkond, sportimisvõimalused, õpilaskodu. Võimalus osaleda koolisisestel, vabariiklikel ja rahvusvahelistel võistlustel, sooritada praktika välismaal. Nõustamisteenused, tugispetsialistid.