Intervjuu Kaimar Palmiga
Sandra Havakats
Kuidas hindaksite selle aasta Teko meistrivõistluste kelnerite võistlust? Korraldus oli see aasta väga hea, kõik läks ajakavasse minutilise täpsusega, algus natuke venis, aga selle aja sai tagasi teha. Oli päris põnev.
Kas sellel aastal oli midagi ka teistmoodi, kui jah, siis mis? Iga aasta on teistmoodi. See aasta oli meil üks uus võistlusülesanne, särgi triikimine ja arvatavasti on ka järgmine, sest see oli päris põnev. Võibolla kasulik ka mingil määral.
Kuidas selline võistlus üldse mõttesse tuli? Vaadates restorani praktilisi tunde on näha, et paljud teenindavad triikimata särgiga. Vajadus tekkiski praktilistest tundidest, kortsus särgiga tundi tulla ei ole sobilik. Esindades meie kooli restorani tuleks ju siiski viisakas välja näha, seega on võistlus vajaduspõhine.
Võrreldes eelmiste aastatega, kas õpilaste tase on muutnud? Jah muutunud on väga palju. Kehvemaks on läinud. Kui vaadata punkte ja neid hindeliselt võrrelda, siis tulemused on väga kehvad, nii kehva taset ei ole vist üldse olnudki.
Kui palju õpilasi osales kelneri võistlustel? 13 oli registreerunud ja 12 võttis osa, aga see on nii olnud läbi aegade. Kõige rohkem vist ongi olnud 14 ja seegi oli vist väliskülalisega koos.
Kuidas õpilased võistluseks valmistusid? Keeruline öelda, kui aus olla. Mina olin juhendaja kahel võistlejal, teistel olid oma õpetajad juhendajaks ehk siis Gerda ja Marge. Rääkisin küll kõik omaltpoolt ära, kuna mina seda korraldasin, mis ülesanded on ja mis nendes ülesannetes hinnatakse ja mida sealt oodatakse, mida peaks tähele panema, see kõik sai läbi räägitud. See, kuidas keegi valmistus, see ongi siit tulemustest näha. Pehmelt öeldes koolipoisi nõrk kolm.
Mida oleks teie arvates saanud teha teistmoodi või paremini? Kui me räägime võistlustest, siis selleks tuleb õppida ja harjutada, ei piisa sellest, et sa tuled lihtsalt kohale. Praegu on olümpia aeg ja me ei saada sinna ju võistlejat, kes ei ole harjutanud. Ilmselgelt näebki see võistleja ju pikalt vaeva, et minna ja teha oma parim sooritus. Harjutama võistluseks peaks hakkama juba kindlasti paar kuud varem ja see harjutus peab olema süstemaatiline ja järjepidev. Kõik ülesanded tuleb läbi teha, siis on sellel asjal ka tulemus. Niisama mütsiga lehvitama minna ei ole mõtet. Eelnevatel aastatel oleme teinud harjutuspäevi, kus tegimegi kõik ülesanded läbi ja arutasime, mida teistmoodi või paremini teha.
Kas võistluse võitjad tulid üllatusena või oskasite tulemust oodata? Ei tule üllatusena siin midagi. Kõik oli ette näha, luuavarrest pauku ei käinud sel päeval. See on ilmselge, et kui kahel võistlejal on juba eelneval aastal võistluskogemus olemas, siis neil on suur edumaa teiste ees ja ühel on lausa veel Eesti tasemel võistluskogemus, seega oli arvata, et nemad etteotsa tulevad. Võibolla kolmas koht oli mingil määral üllatus, sest kolmandal ja neljandal kohal oli imeväike punktivahe.
Kas jäite võistluste tulemusega rahule? Ei jäänud oma juhendatud õpilaste tulemusega rahule, ammugi siis teistega, aga eks selles on oma roll ka ajapuudusel. Harjutada oleks olnud vaja rohkem.
Kuidas õpilased ise oma sooritusega rahule jäid? Seda peaks õpilaste käest uurima. Tean et 4-5 olid väga õnnelikud võistluse alguses. Võistluse vahepeal tegime see aasta teatavaks ka vahetulemused, mitte pingejärjekorras, vaid suvalises järjekorras, et motivatsiooni kellelgi rohkem oleks, suurem osa oli veel ees, vaid 40% oli sooritatud ja punktid käes, et siis 6 parimat näitasime ära ja see ehk elavdas neid.
Kuidas teile tundus üleüldine Teko meistrivõistluste korraldus? Väga hea oli, polnud nagu väga viga. Iga aastaga läheb aina paremaks. Ise üleüldise poolega väga kokku ei puutunud, sellega tegeles Kristi, minule tundus ta nii nagu iga aasta. Mina organiseerin pigem enda võistlust, aga tundus, et sujus, jooksvaid probleeme oli, aga need said lahendatud. Muidugi ise tundsin puudust moderaatorist, kes räägiks, kus mis toimub ja muusika, noh selline playlist’i moodi asi oleks ka võinud eelnevalt olemas olla. Mina muidugi ei kurda, mängisin oma muusikata ja energiat minul jagus. Aga moderaator on puudu küll jah. Suusatamist ka ju telekast päris tummalt ei vaata, siis ei saa ju aru, mis täpselt toimub.
Kas soovite veel ise midagi lõppu lisada? Mõningaid soovitusi, näpunäiteid? Noh kindlasti moderaator, nagu just mainitud sai. Teine soovitus õpilastele, et kui te tulete ikka mingit eriala õppima, on see siis kokk, kondiiter, keevitaja või misiganes teenindaja, siis see võistlus on ikkagi ehitatud teie, mitte õpetaja jaoks. Initsiatiiv peaks ikkagi tulema õpilaste poolt, et ma tahaks osa võtta, mitte nii, et õpetaja peaks kedagi taga ajama, et tule ja võistle. Õpilastele rohkem motivatsiooni, siis on ka tulemused paremad.
Teko MV 2018 uudiste, intervjuude ja arvamuslugude kirjutamist toetas Integratsiooni SA projekt “Meediahariduse edendamine üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes”