Kolm sõna lõpetuseks
Madis Jürgen
Kokkuvõttes võib rahulolevalt tõdeda, et Tallinna Teeninduskooli õpilased, kes osalesid meediakoolitusel, orienteeruvad ajakirjanduslikes žanrides ja oskavad kirjutada uudist, arvamuslugu ja teha intervjuud. Arvestades, et need noored pole varem süvenenult meediaõpet saanud, et aeg oli piiratud ja võimaldas käsitleda ainult ajakirjanduse A-d ja B-d, on
Tekstid mida nad ise kirjutasid Tallinna Tehnikakoolis toimunud mitmevõistlusest, on igati sobivad avaldamiseks kooli veebilehel. Nende uudised olid informatiivsed ja asjalikud, arvamuslood isikupärased ja intervjuud huvitavad.
Muidugi oli tööde hulgas igasuguseid tekste. Oli keskpäraseid, aga oli tublisid, ja oli selliseid, mis pakkusid tõelise lugemniselamuse. Krete kirjutas suurepärase reportaaži, milles on pinget ja kohalolekutunnet, siin on autoripoolset kaasaelamist, emotsioone ja huvitavaid fakte. On osatud leida detaile, mis võistlusmeeleolu hästi elasi annavad. Väga head tekstid esitas Emilie Maroun Abon-Raad. Tema uudises olid esindatuid nii info, kui ka meeleolukas tasutakirjeldus, kuidas keegi endale näppu lõikas.
Noored orienteeruvad žanrides. Teavad, missuguseid ülesandeid ntäidab uudis ja missugust lugu tuleb kirjutada siis, kui tahetakse ära öelda, kui mõni probleem on hinge peal. Nad teavad, et loetava ajakirjandusliku teksti kirjutamiseks
- on vaja teha kõvasti eeltööd;
- et intervjueeritavalt tuleb saada kätte võimalikult palju infot,
- et tähele tuleb panna detaile (hoopis rohkem kui neid lõpuks vaja läheb),
- ja et ei tohi peljata tööd ja vaeva, et kogutud materjalist saaks huvitav tekst.
Üheksa soovitust, kuidas saada hea lugu
- Võta teha selline ülesanne, mis sulle meeldib. Vastasel korral tuleb lugu vilets.
- Tee kõvasti eeltööd. Koosta põhjalik küsimustik. Öeldakse et hea intervjuu saad siis, kui tead intervjueeritavast rohkem kui ta ise.
- Kui sa ei saa huvitavaid vastuseid, siis piina intervjueeritavat nii kaua, kuni head vastused saad. Käi vestlemas mitu korda. Ära häbene üle küsida, kui sa aru ei saa.
- Pane intervjueeritava juures tähele pisiasju (hääled, värvid, maitsed, meeleolud).
- Tekst peab olema põnev ja haarav. Pole mõtet arvata, et lugeja viitsib lugeda igavat lugu.
- Ole leidlik loole vormi andmisel. Kokast kirjutades kirjuta retsepti vormis või muusikust muusikateose vormis. Või näidendi vormis. Pikkus iseenesest pole voorus.
- Ära arva, et kõik peab sisse minema, mida teada oled saanud.
- Kui materjal üle pea kasvab, võta paar päeva aega ja vaata oma töö värske pilguga uuesti üle. Alati on kasu, kui annad kellelegi teisele lugeda.
- Kes ütles, et särav tekst peab kergelt sündima!
Teko MV 2018 uudiste, intervjuude ja arvamuslugude kirjutamist toetas Integratsiooni SA projekt “Meediahariduse edendamine üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes”