Teko meistrivõistlused läbi viimase kursuse kokkade silmade
Kevadel lõpetavad kokad Kevin Reimann, Elise Ojaste, Rene-Reitto Ismael, Daniella Aronštam, Katre Sikk, Karmen Sikk, Katleen Roos (kokarühm KK15-PE1) harjutasid Teko 2018. aasta meistrivõistluste uudiste, arvamuslugude ja intervjuude kirjutamist.
Võistluspäev Tekos – 2. veebruaril toimus Tallinna Teeninduskoolis võistlus Eesti 100. Seal valmistati tanguputru, suitsuribi marineeritud köögiviljadega ja magustoiduks oli mannavaht maitsepiimaga.
Teko Eesti 100 – ainult täna toimub Tallinna Teeninduskoolis Eesti 100 kokandusvõistlus! Osa võtavad kõik kokakursused. Menüüks on tangupuder, suitsuribi ja marineeritud köögiviljad. Magustoiduks on mannavaht maitsepiimaga. Kõik kokaõpilased on palju harjutanud ja hästi ettevalmistunud.
Kuldne Kulp 2018 – 2. veebruaril toimub Tallinna Teeninduskoolis Kuldse Kulbi võistlus, kus osalevad ainult kõige aktiivsemad, tugevamad ja andekamad kokaõpilased. Võistlejad on nii põhikooli- kui ka keskkoolijärgsed kokaõpilased. Osalejaid on kaheksa, pinge on suur, sest hindajad jälgivad igat liigutust, mida võistleja teeb. Kokkade ülesanne on valmistada neli pearooga ja neli desserti. Las parim võita!
Pealkirjatu – Võistluspäev oli huvitav, kiire ja õpilased olid närvis. Paljud tegid selliseid vigu, mida oleks saanud vältida. Meeldis see, et just kõik õpilased ei olnud närvis. Samas oli näha, et väike võistlusnärv oli ikka sees. Kõik tegid omas tempos ja keegi ei vaadanud, kuidas teised teevad, vaid teadsid, mis teevad ja mis õppinud olid.
Arvamus Teko meistrivõistlustest
Käisime vaatamas Eesti 100 võistlust. Kööki sisenedes oli mõnus oli mõnus vaikus. Kõik tegid enda roogasid omas tempos. Meile meeldis see, et päris paljudel ei olnud närvi sees ja nad olid hästi ettevalmistunud. Žürii hindab võistlejaid mõistuse piires ja arvestatakse, et kõik kokad pole samal tasemel, sest osaleb kõikide kursuste õpilasi. Õpilased ongi seal võistlusel selleks, et tulla välja oma mugavustsoonist ja näidata oma oskusi ja taset.
Ei meeldinud, et mõnel oli kraanikauss nõusid täis, ei hoitud tööpindasid korras, kuigi seda hindab žürii ka, mitte ainult toitu. Loomulikult läksid võistlejad närvi, kui žürii lähemale läks, tähtis on siiski säilitada rahu ja mitte panna tähele, mis toimub sinu ümber.
Pagarid – kõik oli rahulik, köök oli puhas, kahju oli sellest, et nii vähe inimesi oli seal.
Kuldne Kulp 2018 – köögis tundus kõik väga rahulik, aga enne võistlust oli enamik õpilastest veidi pinges. Üldvaates sujus töö köögis hästi ja emotsioonid olid laes. Kokkuvõtteks oli serveering kõigil väga ilus, enam-vähem tasavägine. Oli ka paar silmapaistvamat tööd. Ma arvan, et kõik said väga hästi hakkama ja andsid endast parima.
Intervjuud
Anu Ristisaar, Kuldse Kulbi hindaja, Teko vilistlane
KK15-PE1: Mis tõi teid siia kooli?
Anu Ristisaar: Olen Teko vilistlane ja Pirje Pärimets kutsus mind hindajaks.
KK15-PE1: Kus te töötate?
Anu Ristisaar: Restoranis V (Vegan).
KK15-PE1: Kas te näete võimalust, et kunagi korraldataks Tekos veganiteemaline võistlus?
Anu Ristisaar: See oleks väga äge. Ma olen sellest rääkinud enda peakokaga (Allan) ja me mõlemad oleme väga sillas sellest mõttest.
KK15-PE1: Milliseid positiivseid ja negatiivseid emotsioone olete märganud võistluse ajal?
Anu Ristisaar: Kõigil on päris hea praktika, näiteks mõned on chopp’imise (hakkimise) meistrid, mõned võivad olla noa käsitsemisoskuses paremad kui mina isegi.
KK15-PE1: Kas ise olete osalenud võistlustel?
Anu Ristisaar: Ei ole kokavõistlustel osalenud, aga teenindusvõistlusel osalesin küll.
KK15-PE1: Kui te nüüd kõrvalt vaatate, kas oleks võinud ise osaleda?
Anu Ristisaar: Ma arvan, et ei, sest see võistlus koosnebki maitsest, aga see pole minule nii oluline ennast niimoodi tõestada.
KK15-PE1: Mis teile esimesena meelde tuleb seoses Tekoga?
Anu Ristisaar: See, et klass oli kokkuhoidev ja meeldivas seltskonnas söögitegemine ja kui nüüd näiteks tuua, siis ülikoolis (toidutehnoloogia) olid kõik kuidagi omaette ja ühtsustunne puudus.
Eero Kippa, Teko õpetaja
KK15-PE1: Mis tõi teid siia kooli õpetajaks?
Eero Kippa: Ma olen siin koolis 10 aastat täienduskoolitusi andnud ja see on lihtsalt niimoodi jäänud. Mind kutsuti lõpuks õpetajaks. Algul ma pabistasin, aga samas on olnud väga huvitav.
KK15-PE1: Milliseid positiivseid ja negatiivseid emotsioone te märkasite?
Eero Kippa: Praegu on küll vara rääkida, kuid kui väljapanek tuleb, näeb neid tõelisi emotsioone. Algus on küllaltki rahulik olnud, kuid on ka niimoodi olnud, et paaril on kaup kaduma läinud ja ei ole üles leidnud.
KK15-PE1: Kus te praegu töötate?
Eero Kippa: Rakveres hotell Wesenberghi restoranis Kahvel.
KK15-PE1: Kas võistlejate oskused on tasavägised või on ka nõrku?
KK15-PE1: Minul on siin kaks õpilast, ma ei soovitanud neil minna Kulbile kohe esimesel aastal. Mina isiklikult soovitasin neil minna Eesti 100 või seitsmevõistlusele, aga nemad arvasid, et ma alahindan neid. Lõpptulemus näitab, võib tulla üllatusi kui ka pettumusi.
KK15-PE1: Kas on raske korraldada sellist üritust?
Eero Kippa: Tegelikult ei ole, mõned asjad on lihtsalt uued, kuid ma olen ise osalenud Aasta Koka võistlusel. Olen olnud ka Noore Koka žüriis, grillivõistlusel ja ise korraldanud Noore Koka võistlust.
KK15-PE1: Kas te ise olete osalenud võistlustel?
Eero Kippa: Aasta Kokk 6. koht, grillivõistlustel. Minu ajal ei olnud koolis võistlusi.
Taigo Lepik, Eesti presidendi peakokk
KK15-PE1: Mis tõi teid siia?
Taigo Lepik: Võistlus. Pakuti võimalust osa võtta või olla kohtunik.
KK15-PE1: Kas õpilased on närvis?
Taigo Lepik: Mitte kõik. Nad on üsna rahulikud, hästi ettevalmistatud, kes vähem organiseeritud, kes rohkem. Närvi lähevad ainult siis, kui neile otsa vaadata.
KK15-PE1: Millise mulje jättis teile me kool ja õpilased?
Taigo Lepik: Kuna ma olen esimest korda siin võistlusel, siis Teko on väga silmapaistev oma kulinaarsete pingutuste poolest. Hea on näha, et toimub nii palju võistlusi.
KK15-PE1: Kas õpilastel on tekkinud palju vigu või saavad nad hästi hakkama?
Taigo Lepik: Kuna ma päris täpselt ei tea, kes on milliselt kursuselt, tase on pisut erinev, kuid 1. ja 2. kursuselt ei saa oodata täpselt sama. Ma arvan, et 2. kursuse õpilastel on vähem vigu, sest nad on rohkem koolis käinud ja köögis viibinud.
KK15-PE1: Kas teie arvates on see võistlus õpilastele heaks kogemuseks?
Taigo Lepik: Kindlasti annab osalus pisut julgust, annab kindla suuna, aja arvestamine ja ettemõtlemine on see, mis on vaja.
Kaido Metsa, Teko vilistlane, restorani Juur peakokk
KK15-PE1: Mis teid siia tõi?
Kaido Metsa: Olen Eesti 100 kohtunik.
KK15-PE1: Kas õpilased on närvis?
Kaido Metsa: Jah, ikka on.
KK15-PE1: Mis kooli teie omal ajal lõpetasite?
Kaido Metsa: Teko 🙂
KK15-PE1: Missuguse maa toidud teile meeldivad?
Kaido Metsa: Eesti.
KK15-PE1: Kui hästi on võistlus siiamaani läinud?
Kaido Metsa: Siiani on kõik terved ja verekaotust pole olnud. Hästi.
Argo Urvak, kohtunik
KK15-PE1: Mis teid siia tõi?
Argo Urvak: Kutsuti, sest olen varemgi olnud kohtunik.
KK15-PE1: Kas õpilased on närvis?
Argo Urvak: Vähemalt pooled tunduvad küll närvis, pooled on vabalt.
KK15-PE1: Mida peaks õpilastele juurde õpetama?
Argo Urvak: Töövahendite kasutamist, ajagraafikut, töövahendite korrashoidu.
KK15-PE1: Missuguse maa toidud teile meeldivad?
Argo Urvak: Itaalia, Tai, Poola
KK15-PE1: Kui hästi on võistlus siiamaani läinud?
Argo Urvak: Väiksed lõiked, aga mitte midagi hullu.
Jaanus Vernik, Teko kelner kohtunik
KK15-PE1: Mis võistluse kohtunik olete?
Jaanus Vernik: Salvrätikute voltimine.
KK15-PE1: Mida peaks õpilastele juurde õpetama?
Jaanus Vernik: Julgust. Oskust võtta asja vabalt.
Teko MV 2018 uudiste, intervjuude ja arvamuslugude kirjutamist toetas Integratsiooni SA projekt “Meediahariduse edendamine üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes”