Õppivad õpetajad
Kool – see on teadmiste omandamise ja jagamise koht. Selleks, et oleks mida jagada, peavad õpetajadki vahel õppima, et mis ja kuidas. 2017/2018 õppeaasta II poolaasta lõpus täiendasid end Tallinna Teeninduskooli kokaõpetaja Kristi Tiido ja direktor Meeli Kaldma.
Kristi Tiido osales maikuus rahvusvahelisel kokavõistluste kohtunike koolitusel, mille korraldas EPÜ koostöös maailma kokkade organisatsiooniga World Association of Chefs Societies. Lisaks eestlastele olid end koolitamas ka kollegid Soomest ja Lätist. Koolitajaks oli Domenico Maggi, kes tutvustas kõigepealt WordlChefs’i poolt korraldatavate võistluste kategooriad – rahvuslikud, rahvusvahelised, kontinentaalsed ja maailmameistrivõistlused. Võistlusi korraldatakse erinevates kategooriates – noored U26, pastry chef, global chef jms. Igal võistluskategoorial on omad tingimused ning tööülesannete erinevused. Suurimaks erinevuseks Eestis toimuvatest võistlustest on see, et WordlChefs võistlused toimuvad eeskätt meeskonnavõistlusena. Siinsetel võistlustel on iga mees enda eest väljas, WordlChefs võistlustel kuulub 10 liikmelisesse tiimi lisaks kokkadele ka pastry chef, kelle ülesandeks on dessertide valmistamine, ja abilised. Teine suur erinevus on portsjonite arvus – iga tiim valmistab 110 portsjonit 3-käigulist einet, mis külastajatele võistlusõhtusöögi ajal lauale kantakse.
Rõõm oli tõdeda, et ka rahvusvahelisel tasandil kohtunikud hindavad samu kriteeriume, millele Tekos igapäevaselt rõhume – hügieen (nii isiklik kui töökoha puhtus), ratsionaalne töökorraldus, toorainetega säästlik ümberkäimine, serveerimine ja loomulikult toidu välimus ja maitse. Koolitusel tutvustati iga hindamiskriteeriumi olulisi aspekte ning punktisüsteemi. Võistlusel võib kaotada punkte erinevate eksimuse eest – vigade illustreerimiseks esitas chef Maggi rikkaliku pildimaterjali.
Koolitusel osalevate kohtunike hindamisoskuste lihvimiseks toimusid ka roogade praktilised hindamised, kus väljapandud roogi tuli hinnata etteantud kriteeriumite järgi. Hindamine kujunes huvitavaks nii toitude kui hindajate erinevate tüpaažide ja temperamentide poolest.
Kokkuvõttes on kulinaariavaldkonna õpe Tekos õigel teel – meie õppekavade abil saavad õpilased ettevalmistuse, mis võimaldab neil edukalt nii töötada kui osaleda kokandusvõistlustel. Kindlasti jaganb Kristi sellelt koolituselt ja EuroSkillsi võistlustel saadud kogemust nii Teko kui ka teiste koolide õpetajatega.
Meeli Kaldma osales koos Tartu kunstikooli direktori Kadri Kreisi ja Tartu kutsehariduskeskuse õppedirektori Liivi Raudsepaga Fontese mentorite väljaõppeprogrammis. Programmis said lahti harutatud mentori erinevad rollid, käsitletud erinevusi mentorluse ja coachingu vahel, GROW mudel muutus käepärasemaks ja eesmärkide püstitamine selgemaks. Praktikapäevadel lihviti kovisiooni metoodikat ja lahendati organisatsioonisisese mentorluse dilemmasid. Programmi lõpuks omandasid osalejad teadmisi ja oskusi arendada tulevase menteede juhioskusi, enesejuhtimis- ja motiveerimisoskust ning oskust anda edasiviivat tagasisidet. Kavas on ka omandatud oskusi kasutada koolisisestel koolitustel ja ka igapäevatöös. Eesti haridussüsteemis on väljaõpetatud mentorite eesmärk arendada nii oma organisatsiooni väärtuspõhiselt juhitud haridusasutuse suunas kui ka toetada noort alustavat koolijuhti aastase juhendamise näol.