Tagasivaade noorte kutsemeisterlikkuse võistlusele Euroskills 2016
Iga kahe aasta tagant toimuv EuroSkills on noortele kutseõppuritele üks tähtsaimaid kutseoskuste testimise ja näitamise kohti. Tänavustel võistlustel 1.-3. detsembrini Rootsis Göteboris osales ligi 500 õpilast üle Euroopa ning mõõtu võeti 35 erialal, võistlust külastas ligi 74 000 inimest. Võistluse korraldas WorldSkills Sweden. Eestit esindas 12 võistlejat, koju toodi 1 pronksmedal ja 3 meisterlikkuse medalit. Kokanduserialal esindas Eestit Tallinna Teeninduskooli teise kursuse õpilane, 17-aastane Märten Kadu.
Reeglina pääseb riiki esindama rahvusiku noorte kutsemeisterlikkuse võitja (kokaerialal Eesti Peakokkade Ühenduse, Profexpo OÜ ja SA Innove korraldatav noorte kokkade kutsemeistrivõistluse „Noorkokk“ võitja), Märten pääses wild cardiga võistlustele tänu „Noorkokk 2015“ esikolmiku loobumisele. Nii jäi ettevalmistusajaks napp kaks kuud, mis olid täis tihedaid treeningpäevi, muuhulgas ka oktoobris FoodFestil veedetud kaks kibekiiret harjutuspäeva koos lätlannast konkurendiga.
Kokandusvõistlus viiakse läbi tavapäraselt läbi sotsiaal- ja isikuteeninduse sektsioonis. Valmistada tuleb seitse erinevat rooga, mille lõplikud koostisosad jäävad saladuseks kuni esimese võistluspäeva hommikuni. Võistlevad noorkokad töötavad individuaalselt, hinnatakse hügieeni, ettevalmistamise ja tooraine käsitsemise oskusi ja loomulikult valminud toitude maitset. Kohtunikud jälgivad, kuidas võisteja planeerib oma tegevusi, kuidas neid läbi viib, töövõtete kasutamise efektiivsust ja viisipärasust, ajakasutust ja toitude serveerimist õigel temperatuuril.
Göteboris oli Märten kokandusvõistluse pesamuna, kes võttis mõõtu 5-6 aastat vanemate ja juba Michelini-restoranide kogemusega kokkadega. Kohtunike kogu tõi Märteni puhul esile tema noorusele vaatama omandatud professionaalset suhtumist ja taset ning ennustasid talle kokandusmaailmas suurt tulevikku.
Võistluse ülesanded olid keerulised ja eesti kokandusskeene korüfeede hinnangul ülepingutatud, sobides pigem kogemustega peakokkade mõõduvõtmisele. Suur osa võistlusülessandest ja toorainest selgub võistlusreeglite kohaselt kohapeal, selleaastaseks peamurdmiseks oli ülesannete tooraineks lambajalg, homaar ja krabi – kahe viimase tooraine kättesaadavus treeninguteks on Eestis keeruline.
Esimesel päeval tuli valmistada pearoog tursast ning teha ettevalmistused teisel päeval serveeritavale koogile ja kolmandal päeval serveeriatavale galantiinile. Teisel päeval olie pearoa toorainena ette antud lambajalg, mis üllatusena osutus lambakoodiks, eelroa tooraineks homaar ja lisaks tuli serveerida esimesel päeval ettevalmistatud dessert. Kolmanda päeva ülesandeks oli valmistada krabist ja hiidlestast fingerfood, valmistada restoranis serveeritavale puuvlijasalatile kaks erinevat sorti küpsist ja serveerida esimesel päeval ettevalmistatud galantiin.
TV3 nupp Eesti töösportlastest Rootsis.