Tehas Seminariruumis
Kas tahaksite ärgata kella 9 paiku, teha hommikused toimetused, riietuda tunnustatud moelooja ülikonda või kostüümi ning suunduda vastvalminud tumedast klaasist seintega kontorisse, kus teid ootab ees sooja kohvi ja saiakestega sekretär?
Esimene samm
Kuhu suunas teha aga esimene samm, et see unistus teostuks?
Meie majutusteeninduse õpilased Kelli Avguzev ja Kristina Velba osalesid 28. oktoobril JA Eesti ehk Junior Achievement Eesti õppepäeval, kus kuulati kaheksa tunni jooksul EBS kõrgkoolis esmalt kahetunnilist koolitust ja seejärel kehastuti suure tehase juhtideks.
“See oli vapustav,” võttis Kristina päeva kokku.
Tasuta koolitus, mille tegelik hind oli 1950 € (uhhh… see on ju Eesti kahe kuu keskmine palk), algas kell 9 hommikul USA lektori John Brocki ingliskeelse loenguga “Piirtulu, piirkulu ja tootmisvõimaluste piir”.
“Kõik see, mis ta rääkis, pani mind täiesti teistmoodi maailma vaatama – näide tema loengust – igal asjal, isegi ka tasuta saadul, on oma hind,” ütles Kristina. “Seda teadmist ja arusaama on raske sõnadesse panna, kuid see annab maailmale täiesti teise värvi.”
John Brock illustreeris oma loengut rohkete näidetega.
Edasi tehasesse
Esmalt andsid korraldajad 20 minutit tööülesannetega tutvumiseks.
“Tehas Seminariruumis” oli kaheksast osakonnast koosnev simulatsioon suures ruumis, kus reaalsete tehasehoonete asemel toimus tootmine laudadel, millel ootasid ülesanded. Virtuaalsest toorainest sai toode kaheksas osakonnas: kolm montaaži, kvaliteedikontroll, pakendamine, ladu, klient ning kui toode oli vigane, tuli see koos kaebusega tagasi praagiparandusse.
“Esimese mängu ajal palkasime logistiku, kes käis erinevate osakondade vahel ning tõi meile puuduvaid varuosi või viis kaupa ühest osakonnast teise,” ütles Kelli. “Esimene mäng algas teadmatuses ja natuke närveerides, mänguaja lõpuks olime aga miinuses – nii rahaliselt kui ka ajaliselt ning mõistsime, et peame midagi muutma.”
Tüdrukud murdsid veidi pead ja otsustasid tehase paigutuse ümber teha. Logistik oleks koondatud, kui ta polnuks valmis minema lattu abiliseks ja tulemus – töö sujus kiiremini. Tooteid valmis rohkem, rahaliselt jõudsid Kelli ja Kristina plussi, aga kiirustamisest tuli poole rohkem asju praagiparandusse saata, mis laastasid firma mainet.
“Üleliigsesse infosse uppumata õppisime tundma ettevõttes toimuvaid protsesse, nende omavahelisi seoseid ja sõltuvust üksteisest (näiteks, kui üks osa meeskonnast jääb maha) ning arendasime enda ettevõtlikku mõtlemist,” lisas Kristina.
Lõpuks analüüs
Tehase koolitus lõppes analüüsiga. Osalejate pildid kuvati ekraanile ning žürii tõi välja kõik nende head ja halvad küljed. “Simulatsiooni juhendajad olid väga sõbralikud,” lisas igaks juhuks Kelli ja jätkas, “selline enda analüüsimine nii meeskonnas kui üksikuna annab väga palju juurde ka edaspidises elus.”
Ta on veendunud, et sealne käik parandas organiseerimise ja aja planeerimise võimet.
“Kõik teised, kes peaksid samasuguse pakkumise saama, siis soovitan kindlasti minna!” ütles Kelli.