Väitlusklubi esimene tuleproov 2018/2019 hooajal
Pühapäeval, 4. novembril sai Teko väitlusklubi koosseisus Raul Toomi, Violetta Mihailova ja Siim Tanel Pallase kokku teiste väitlusmeeskondadega Kadrioru Saksa Gümnaasiumis START turniiril koolinoortele, et väidelda teemal kas Eestis peaksid erakondade valimisnimekirjad peegeldama eri ühiskonnagruppe proportsionaalselt. Väitluse keskmes oli küsimus, kas, keda ja kuidas peaksid peaksid valimistel osalevad erakonnad valimisnimekirjade liikmeid esitama. Eestis on võrdeline ehk proportsionaalne valimissüsteem, kus valimistel osalevad erakonnad, kes on oma liikmete seast valinud välja hulga kandidaate, kes moodustavad valimisnimekirja ja keda saavad inimesed omakorda valida. Edukaks väitlemiseks oli väitlejail vajalik mõista, kuidas erakonnad nimekirju koostavad, millistest nimekirjadest valijad oma valikuid teha saavad, kuidas toimub Eestis valimistulemuste kindlakstegemine ehk kes osutub lõpuks valituks, kes keda esindusdemokraatias esindab, millised ühiskonnagrupid on otsuste tegemisest praegu kaugemal kui teised ning kuidas see mõjutab ühiskondlikke protsesse.
Teko võistkonna seisukoht oli, et nimekirjad peaksid peegeldama eri ühiskonnagruppe proprotsionaalselt ja põhjus on lihtne – demokraatias on alati nii, et enamus valitseb vähemuse üle ning seega ei ole esindatud need ühiskonnagrupid, mis on vähemuses. Samuti on vajalik silmas pidada, et valimisnimekirjad on ühed kõige suuremad mõjutajad valimisaktiivsuse kujundamisel. Võimalike meetmetena pakuti valimiskümnise alandamist, alternatiivse valimissüsteemi kasutusele võtmist, nimekirjade piiranguid kui ka kvootide rakendamist.
Meie eitav võistkond on arvamusel, et nii olema ei peaks ning seda väga mitmel põhjusel. Vahetult enne väitlema asumist on vaja selgeks teha, et valimissüsteem ei ole mängimiseks ja kõiki otsuseid tuleb võtta vastu peale väga pikka kaalumist. Valed otsused võivad põhjustada katastroofilisi tulemusi, olgu selleks siis valimisaktiivsuse langemine või halbade inimeste võimule pürgimine, mille kõige otsesemaks kahjuks on korruptsioon ja vähemuste kiusamine.
Potentsiaalsete argumentidena kasutati riigi ressurside liigset raiskamist, sest kõik muudatused, mis päriselt tulemust tagaksid, olgu nendeks siis alternatiivne valimisssteem, kohustuslikud eelvalimised, riigikogu koosseisu suurendamine – kõik need muudatused nõuavad kümnetesse, ehk isegi sadadesse miljonitesse ulatuvat investeeringut, mis ei pruugi lõpuks tulemust tuua. Täpselt samuti keskenduti võimalikule valimisaktiivsuse langemisse ühiskondliku vastumeelsuse tõttu ning erinevate konfliktide tekkimist, mis võivad põhjustada vihakõne- või kuritegevust.
Teko väitlusklubi saavutas turniiril 2 võitu ja 1 kaotuse.