Tagasivaade Teko noorte kokkade ja pagarite roadshow´le 2018. aastal

Kaia Laansoo

Et agusihvkalikult kõik ausalt ära rääkida, siis algas mobiilse köögi roadshow lugu juba tükk aega varem. Mõtte sai alguse kevadel, kui Tartu Ülikooli haridusuuenduskeskus korraldas noortele suunatud sündmuse ÕpiFest. ÕpiFestil osalemine muutis noorte arusaama õpetamisest ja õppimisest, vabadusest ja vastutusest. Lõimides erinevaid õppeaineid läbi praktilise tegevuse, suurenevad võimalused loomulike seoste tekkimiseks, mis teoreetilises arutelus jäävad õpilasest kaugele. Õpilane on küll teadlik, et põlemine on kiire oksüdatsioonireaktsioon, millega kaasneb intensiivne soojuse eraldumine ning reaktsiooni produktide temperatuuri järsk tõus, mis omakorda tingib harilikult ka valgusnähtused – ent ometi, need keemilised teadmised kinnistuvad õpilasele palju paremini kui sama reaktsioon leiab aset köögis. Kuum õli kandub üle pliidile, tekib suur kuumus ja tuleleek. Nii praktiline kui ka teoreetiline osa annavad edasi sama väärtust, kuid vahe peitub tõdemuses, et praktilises osas mõistab õpilane kuidas tema valearvestus võib tekitada tulekahju, kuid vaid teoreetilises käsitluses jääb põhjus-tagajärg seos õppuri jaoks kaugeks.

Õpifestil oli noorte eesmärgiks tutvustada kutseõppe võimalusi ning anda õpilastele praktiline kogemus, et õppimine võib toimuda ka teisiti kui traditsioonilises koolihariduses. Õppimine peab olema huvitav ja paeluv nii õpilastele, lastevanematele, õpetajatele kui ka kohalikule kogukonnale laiemalt, sest kui õppetegevus ja ümbritsev keskkond ei toeta õpilase loomuliku uudishimu suurenemist, tüdineb õpilane peatselt uue informatsiooni omistamisest nii koolis kui kodus. Õpilaste võimete maksimaalseks realiseerimiseks on vaja luua platvorm mille käigus saavad õpilased samastuda õpetajatega, saavad jagada omi mõtteid ning proovida mitteformaalse õppemeetodeid, millega nad varem ei ole kokku puutunud.

Nopi Üles inspiratsiooni puhang novembri algul andis võimaluse luua projekt “Noorte kokkade roadshow”. Roadshow esmaseks eesmärgiks oli külastada kokku kümmet noortekeskust ja/või kooli, et anda noortele võimalus proovida pannkookide flambeerimist, valmistada kodus jäätist, pulgakooki ja palju muud. Peatselt aga mõistsime, et oleme valmis seadma veelgi ambitsioonikama eesmärgi, sest kümme asutust ei olnud lihtsalt piisav. Kaasame tegevusse koolid, noortekeskused, SOS-lastekülad, huviringid, külaseltsid, mõttekojad ja jätkame noorte kokkade roadshow’ga, kuni oleme jõudnud tuhande osalejani

Tallinna Teeninduskooli huvijuhi ja õpetaja Kaia Laansoo sõnul on õpilaste kaasamine mobiilsesse noorsootöösse oluline, et kujundada ja luua noortes uusi väärtushinnanguid ja hoiakuid, mis toetavad õpilaste arengut tulevikus nii väärtusliku tööturu liikmena kui ka aktiivse, ühiskonda panustava indiviidina. Roadshow on selleks suurepärane väljund, sest kõik noored on nõus panustama oma vaba aega ja tihtipeale seda hiliste õhtutundideni.

Tänaseks on pitstopid toimunud Tallinna Saksa Gümnaasiumis, Oru Noortekeskuses, Türi Põhikoolis, Kose Noortekeskuses ja Aegviidu Põhikoolis. Ees ootavad Ardu ja Pääsküla põhikoolid, Habaja ja Kaiu Noortetoad, Kuimetsa lastetuba jpt. Projektimeeskonda kuuluvad paarkümmend Teko õpilast. Meie tegevuste vastu on tundnud huvi nii Haridusministeeriumi Huvitav Kool, mitmed entusiastid, kes soovivad tulevikus roadshow tegevusi toetada.

Pagar-kondiitri erialal õppiva Karl Leomari arvates on sellise õppimise viisi korral väga hea jälgida kas õpilane on pühendunud, vajab rohkem abi või oleks noore soov hoopis sumbuda ruumi vaiksemasse nurka: “Kindlasti on üldhariduskoolidel palju õppida kutseõppes kasutatavast metoodikast, et ükski noor ei oleks kõrvale jäetud ega küsimuste küsimine ei jääks julguse taha. Lastega kokkamine moodustab meie tegevusest väga väikese osa, sest eeltööna on vaja kalkuleerida toorainetega, eksperimenteerida erinevaid võimalusi, analüüsida ja reflekteerida varasemaid kogemusi, hankides materjale. Kokkamine on küll üldine termin meie tegevuse kohta, kuid sellega kaasnes ka suur teoreetiline mõttevahetus hügieeni-, kokkade igapäevaelu ja ohutuse temaatikal. Tegevustele muidugi järgneb pikk koristamine, sest kõik tööriistad peavad läikima iga pesuga aina säravamalt, kuid see vaev on seda kõike väärt, sest noorte silmadest on tõesti näha, et meie panustatud aeg on kulunud väärtuslikult ja mõjutab neid veel aastaid.”

Kõikide pitstopide ajal koguti kokku noorte osalejate ja ka koolipere emotsioonid toimunust. Meeldiv on tõdeda, et pea kõik hindasid tegevuse mõtet ja teostust suurepäraseks. Noorte kokkade roadshow’st on kõige rohkem võitnud Tallinna Teeninduskooli õppurid, sest värsked mõtted on jõudnud õpilasesindusse tegevusse ning on läbivalt märgata erinevate tegevuste koordineerimisel. Muutunud õpikäsitust hindavad kõrgelt projekti kaasatud õpilased, sest selle ettevõtmise tõttu on õpilastel parem arusaam sellest, milliseid meetodeid nad seejuures ise kõige efektiivsemaks peavad ning millist tundide ülesehitust eelistavad. Õpetajate ja õpilaste vaheline tihedam suhtlus tõstab õppe kvaliteeti, suurendab koolipere rahulolu, andes meile pikas plaanis aktiivsemad ja täisväärtuslikumad ühiskonna liikmed.

Soovitame õpilastele enda proovilepanemist õpetaja rollis, sest see annab võimaluse enda jaoks lahti mõtestada, kui keeruline võib olla õpetaja töö, kuid samas ka seda, kui palju on võimalik õppetegevust rikastada lähtudes muutunud õpikäsituse põhimõtetest.

Tallinna Teeninduskooli “Noorte kokkade roadshow” projekt sai erirahastuse konkursi “Nopi Üles – inspiratsiooni puhang!” kaudu, mida viib läbi Eesti ANK ning rahastavad ENTK ning Haridus- ja Teadusministeerium. Teeninduskooli roadshow’d varustab pitstopide vahelisel ajal ajukütusega Avatud Ühiskond, mille esindaja Rynaldo Puusep nendib, et koostöö ettevõtete ja koolide vahel on erilise tähtsusega, et õppuritel kujuneks arusaam haridusteekonna, huvide ja võimete ning ühiskonna vajaduste suhtes. Kokkuvõttes rikastab ettevõtete ja haridusasutuste koostöö mõlema osapoole kogemustepagasit.

Pilte pitsopidest näeb siit ja siit.