Töötukassa toel kokakutseni
Neil noortel oli juba kokatöö kogemus olemas. Neli kuud, viis päeva nädalas, 600 tundi – sellise plaaniga saatis Töötukassa nad Tallinna Teeninduskooli koka 3. taset omandama. Nemad kolmekesi pigistasid neist 600 tunnist rohkem välja ja sooritasid 9. juunil töömaailma formaadis lausa IV taseme koka kutseeksami.
Kadi Neidek (27) oleks igal juhul tulnud kokaks õppima. “Kui Töötukassa kaudu poleks saanud, siis ma oleks suvel proovinud teeninduskooli õppima tulla,” ütles Neidek, kes on kokaametit proovinud juba viis aastat Tapal vanematele kuuluvas Vaksali Trahteris. “Tundsin vajadust õppida juurde ka teoreetilisi teadmisi, tehnikat ja kalkulatsiooni,” lisas Neidek.
Karjäärinõustaja kaudu jõudis Tekosse ka Hendrik Lepik (26), kes on juba üheksa aastat osalenud catering’ide korraldamises ja pärast viimast töökohta oli ta otsuses kindel – õppida kokaks!
Triin Treumann (26) tahtis juba ammu kokaks õppida, aga koolitas end hoopis raamatupidajaks. “See töö on minu jaoks igav, aga kasulik,” ütles Treumann, kelle Töötukassa saatis karjäärinõustaja juurde, ja milline kokkusattumus, seal pakuti välja kandideerida kokakursusele. Paljusid toite tegi ta esimest korda Tekos, näiteks talupojasuppi. “Ma ei söönud kilu ja tilli enne, nüüd söön,” lausus Triin naeratades. “Õpetajad olid väga toredad!” Hendrik noogutas kõrval – nii on.
Rühmajuhendaja ja kokaõpetaja Gerda Sepp (28) lausus: “Jään neid taga igatsema.” On ka põhjust. “Väga head õpilased. Suurepärase kohanemisvõimega, tulid alati ideedega kohe kaasa,” rääkis Sepp. “Nad tegid rohkem, kui õppekava ette nägi, osaledes restorani ja catering’i toitude valmistamisel. Nad olid väga innustunud ja ei öelnud kunagi ei!” Eksamitööks said kolm vaprat täienduskoolitujat borši, seejärel põhiroaks lehtbiifsteegi Hasselbacki kartulitega ja desserdiks karamellikreemi. Kadi jaoks oligi kõige põnevam kursuse jooksul võõrapäraste toitude nimetuste selgeks õppimine, mis aitab paremini orienteeruda erialaste terminite rägastikus.