Uus kokaraamat – kui hea see päriselt on?
Tallinna Toidumessi üheks osaks on olnud aasta kokaraamatu valmine – uus kokaraamat – see on ju alati uudishimu ülesküttev. Võistluse eesmärgiks on tutvustada aasta jooksul ilmunud kokandusteemalist kirjandust tava- ja ametialasele tarbijale. Võistluse kaudu toetatakse eestikeelse kokandusalase kirjanduse ilmumist, arengut ning traditsiooni ning tunnustatakse avalikult parimate väljaannete autoreid ning kirjastusi. Toidumessi raames tekib vahetu kontakt raamatu loojate, väljaandjate ja tarbijate vahel. Tallinna Teeninduskoolis on parima raamatu valimise ja retseptide teostatavuse / asjakohasuse seostajaks olnud pikki aastaid kokaõpetaja Diane Sarapuu-Kelder. Tema juhendamisel ja saatuse sõrme valikul on igal aastal valmistatud igast konkursile esitatud raamatust ükes retsept. Õpilased valmistavad retseptuurist täpselt kinni pidades road.
Kokaraamat kui elustiili suunamudija
Aastad pole vennad ja erinevate aastate konkursid on kaasa toonud erinevaid raamatuid. Selleaastaste võistlusele esitatud raamatute kohta leiab Diane ainult kiitvaid sõnu. Valim 13 raamatut oli väiksem kui varasematel aastatel, ent esitatud trükised terviklikumad ja kõrgema tasemega. Uus kokaraamat ei pea tingimata olema pelk tehonoliigia ja kalkulatsioonikaartide kogumik – seda mõtet kinnitab Aasta Kokaraamat 2019. konkursil teise koha saavutanud Maret Suklese kogumik “Elu on pidu”, kus terislike toitude ja smuutide retseptide kõrval on ruumi ka ühe rahustava jalavanni retsepti ja toidutooraine baasil loodud nahahoolitsusvahendite juhendite jaoks.
Aasta kokaraamat 2019 võistlusel sai esikoha paljude kokaraamatute autori ja ajakirja Eesti Naine köögitoimetaja Lia Virkuse “Eesti Naise kokaraamat” kirjastuselt Hea Lugu. Autori sõnul on just mahukad kokaraamatud tema enda lemmikud. “Eesti Naises töötatud 7 aasta jooksul on kogunenud parajalt palju retsepte hommikusöökidest kuni magustoitude ja tortideni. Kuna ajakiri tähistas sel aastal 95. juubelit, siis oligi nüüd sobiv aeg parimatest parimad retseptid kogumikuna välja anda.” Raamatust võib leida näiteks nõgesest krõbeleiva, kõrvitsa väesmuuti või rabarberiga tiramisu retsepti. Teine koht läks jagamisele Peeter Piheli “Minu kodu maa ja meri. Eesti” (kirjastus Pilgrim) ning Maret Suklese “Elu on pidu” (kirjastus Helios) vahel. Parimaks tõlke-kokaraamatuks valiti Stuart Farrimondi “Gastronoomia” kirjastuselt Koolibri, mis tutvustab kõige levinumaid toiduvalmistamisviise ja –tehnikaid ning peamisi toiduaineid. Kõnealune raamat on leidnud juba ka koha TallinnaTeeninduskooli kokandusvladkonna kohustusliku kirjanduse nimistus.
Parimat kokaraamatut valis žürii koosseisus:
- Mart Anderson (kujundusgraafik, Tartu Kõrgema Kunstikooli kirjaõpetuse ja tüpograafia õppejõud)
- Diane Sarapuu-Kelder (Tallinna Teeninduskool, kokandusvaldkonna õppejõud)
- Regina Suiet (Tallinna Teeninduskool, õpilane)
- Kersti Sülla (Antalis AS, trükipaberite konsultant)
- Reimo Hannilo (Sahvri resto ja Siili Sahver, peakokk ja EPÜ liige)
- Aili Saks (Eesti Raamat, peatoimetaja, Eesti Kirjastuste Liidu esindaja)
- Marju Kirsipuu (Apollo Kauplused, raamatute ja trükiste kategooria tootejuht)
Parima kokaraamatu otsimise jaleidmise valguses jääb ainult endalt küsida, miks ei jõudnud esitatavate trükiste hulka Tallinna Teeninduskoolis 2019. aastal välja antud “Ten epicurious masterclasses” Tallinna parimate peakokkade retseptidega.