Nõud valitakse vastavalt kasutuseesmärgile. Nõu mõjutab küllaltki palju kuumtöötlemistulemust ning ka seadmete kasutamise tõhusust.
Tähtsaimad tegurid, mis nõude valikut mõjutavad on:
• materjal (roostevaba teras, polükarbonaat, polüpropeen, keraamika, alumiinium),
• nõu sügavus (plaatidest kuni 200 mm),
• perforeering, (augud nõu põhjas, kust nõrgub vedelik välja)
• mõõdud (GN 1/9 – GN 2/1),
• käepidemed ja kaas.
Esimene nõu valikut mõjutav tegur on materjal, millest saate lugeda järgmises alapeatükis.
Teine nõu valikut mõjutav tegur on nõu sügavus. Mida sügavam nõu ja suurem täidetavus, seda kauem kestab küpsemine ja kuumenemine. Tavalisemad nõu sügavused toiduvalmistamisel on 65mm ja 100 mm.
Toodetakse nii perforeeritud kui perforeerimata nõusid. Ladustamisel, küpsetamisel ja serveerimisel vajalikud nõud on tavaliselt perforeerimata. Perforeeritud nõu on väikeste augugestega põhjas, et näiteks aurutamise vedelid nõrguks nõust välja. Kuid perforeeritud nõu valitakse näiteks kartuleid või teisi köögivilju aurutades kiirkeedukapis või konvektsioonahjus.
GN-nõu tavalisim suurus on GN 1/1. Mõningatel etappidel on siiski mõistlikum valida sellest vastavalt suuremaid või väiksemaid nõusid. Väiksemad nõud sobivad küpsetamiseks ja serveerimiseks siis, kui toidukogused on nii väiksed, et suur GN 1/1 pole otstarbekas.
GN 2/1-suurust kasutatakse tavaliselt saiakeste küpsetamise plaadite ja restide juures. Suuri plaate on lihtne käsitseda ja restide abil on väikeste nõude kasutamine võimalik ka suurtes köögiseadmetes.
Tavalist kaant kasutatakse GN-nõul küpsetamisel ja transportimisel. Kaaned kaitsevad toitu kuivamise ja kõrbemise eest küpsetamise lõppetapil, samuti väldivad liigset niiskust auruga keetmisel. Kaasi vajatakse ka siis, kui valmistoitu kuumutatakse aurus.
Serveerimisel kasutatavatel nõudel peaksid soovitatavalt olema sangad, et nõusid oleks võimalik kergesti ja ohutult marmiidist välja tõsta. Teisalt võimaldavad GN-nõu peale pööratud sangad nõusid ka virnastada.