Kõige rohkem vigu tekib aga pastade ja tangainete kalkuleerimisel, kuna pastad ja tangained paisuvad keetmisel.
Pasta keetmine:
Kõik me teame, et kui 100g pasta keeetmiseks peab võtma 1 liiter vett. Kas tõesti tuleb kõik see vesi panna kalkulatsioonikaardile kirja? Tegelikult on meil vaja teada, kui palju pasta paisub ja ainult paisumiseks vajalik vesi kirjutada kalkulatsioonikaardile?
Joonis 1. Keema pandud pasta kogus (100g) ja keedetud pasta kogus (240g)
Selleks, et teada saada, kui palju erinevaid pastatooteid paisuvad, pannakse kaalutud kogus pastat keema. Peale keetmist kaalutakse juba keedetud pasta uuesti üle ja leitakse mitu korda pasta paisub ja kui palju on vaja kalkulatsioonikaardile vett lisada. Joonis 1 pandi keema 100g pastat, mis kaalus peale keetmist 240g. Siit leitakse alljärgneva valemi abil pasta paisumise koefitsent.
Paisumise koefitsent = Keedetud pasta kogus = 240g = 2,4
keema pandud pasta kogusega 100g
Antud pasta paisus 2,4 korda. Keskmiselt pasta paisub 2,3 - 2,5 korda. Kuid leidub ka pastasid, mis võivad paisuda isegi kuni 3 korda. Kui suur on vee kogust, mille arvelt pasta paisus ja mille peame kirjutama kalkulatsioonikaardile. Selle leiame järgneva valemi alusel.
Vesi pasta paisumiseks =keedetud pastakogus - keema pandud pasta kogus
Vesi pasta paisumiseks = 240g - 100g = 140g ehk 140 ml
NÄIDE: Kuidas leitakse pasta ja vee kogus, mis märgitakse kalkulatsioonikaardile? Kui on vaja saada 120g keedetud pastat ja pasta paisub 2,4 korda. Siis leiame järgneva valemiga pasta koguse, mille paneme keema:
Pasta kogus kuivainena = Keedetud pasta kogus = 120 = 50g
koefitsent 2,4